Mrazivá rána na jihu Moravy úrodě hroznů neuškodí. Větší riziko představují květnoví ‚ledoví muži‘

Mrazivá rána, která se v tomto týdnu vrátí na jižní Moravu, by neměla nijak výrazně poškodit letošní úrodu hroznů. Réva zatím na většině území nezačala rašit. Důležitější bude období okolo takzvaných ledových mužů v polovině května. V úterý to řekli dotázaní zástupci vinařů.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vinaři na jihu Moravy začali prodávat první letošní burčák. Na fotografii odrůda Irsai Oliver, která je jednou z nejvhodnějších odrůd k jeho výrobě

Současné mrazy úrodu hroznů nepoškodí (ilustrační foto) | Foto: Štěpánka Kadlečková | Zdroj: Český rozhlas

„V některých oblastech už réva rašit začala, zejména na hodně slunných místech. Ale zatím to není plošný jev, současné mrazy bych tedy z hlediska úrody vůbec neřešil,“ uvedl Pavel Pavloušek z Ústavu vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity v Brně.

Jeho slova potvrzuje i Libor Výleta, ředitel vinohradnictví skupiny Bohemia Sekt. „Na konci března započala fenofáze slzení révy vlivem předcházejícího velmi teplého počasí. Tato fenofáze byla razantně ukončena prudkým ochlazením v posledních dnech měsíce března. Pokračující nízké teploty v začátcích měsíce dubna zastavily další probouzení révy vinné, a tudíž na rostlinách nedošlo zatím k žádným škodám,“ uvedl Výleta.

Až šest stupňů pod nulou. První dubnový týden přinese mráz, hrozí poškození kvetoucích stromů

Číst článek

Ani podle prezidenta Svazu vinařů Martina Chlada větší škody nehrozí. „Pokud bude opravdu až šest stupňů pod nulou, jak předpovídají, tak některá očka některých odrůd by se mohla poškodit, z hlediska úrody to ale nehraje velkou roli. Větší ohrožení představují květnové mrazy, které přicházejí okolo takzvaných ledových mužů,“ uvedl Chlad.

V ohrožení mohou být maximálně mladé dvouleté výsadby, nejde ale o škody trvalé. Vinaři navíc podle Chlada při výsadbách vinohradů vycházejí z měnících se klimatických podmínek a nepředvídatelnosti jarních mrazů.

„V místech, kde je chladněji a jarní mrazy by tam mohly napáchat větší škody, proto vysazují pozdnější odrůdy nebo takové, které mrazy dokážou ustát,“ doplnil Chlad.

Ohrožení ovocných stromů

Mrazy už minulý týden částečně poničily kvetoucí meruňky, které patří mezi nejčasněji vykvétající ovocné stromy. Jelikož mrazy mají být poměrně silné, mohou na meruňkách dílo zkázy dokonat.

Mráz zasáhl květy meruněk, kvůli nízkým teplotám na řadě míst ani nemělo smysl zapalovat ohně

Číst článek

Stejně tak jsou v ohrožení i další vykvetlé stromy, jako jsou broskvoně či třešně. Později vykvétají jablka či slivoně, na něž by ještě nemusel mít mráz tak devastující vliv. Riziko je však značné.

Podle webu AgroRisk hrozí v jižní části jižní Moravy, ale i na Hané či na Uherskohradišťsku a v Polabí nejvyšší stupeň rizika a v celém zbytku republiky druhý nejvyšší stupeň rizika. Na působení mrazů mají vliv i další okolnosti, jako je rychlost větru, oblačnost či vlhkost vzduchu.

Na jihu Moravy mají podle aktuální předpovědi ranní teploty klesat v noci na středu dva až pět stupňů pod nulu, při slabším větru v údolích až k sedmi stupňům pod nulou. V noci na čtvrtek očekávají nejnižší ranní teploty mezi minus dvěma a minus šesti stupni, v údolích až k minus osmi. Nejvyšší denní teploty vystoupají k osmi až devíti stupňům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme