‚Čtyřicet procent úrody pryč.‘ V noci opět mrzlo, teploty spadly i pod minus deset stupňů

Noc na úterý byla na většině míst v Česku opět mrazivá. Kromě jižní Moravy a jižních Čech se teplota pohybovala od minus sedmi do minus jednoho stupně Celsia. Někde ale teploty klesly i pod minus deset stupňů. Největší mráz byl na Rolavě na Sokolovsku, kde naměřili minus 15,7 stupně Celsia. Údaje zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebooku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na mnohých stromech teprve raší lístky a otevírají se první květy

Česko v posledních dnech zažilo už několik mrazivých nocí a chladné počasí by mělo podle předpovědi vydržet až do pátku | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rolava patří mezi nejchladnější místa v Česku už druhým dnem. V noci na pondělí tam bylo kolem minus 12 stupňů.

K tradičně velmi studeným místům se řadí i stanice na Jizerce-rašeliništi v Jizerských horách. V noci na úterý tam teploty spadly až na minus 14,1 stupně Celsia. Přímo v osadě Jizerka naměřili minus 13,3 stupně.

El Niňo přispívá k oteplení, ale mělo by opadnout. Až skončí, budou odchylky menší, říká meteoroložka

Číst článek

Počasí proto s velkými obavami sledují i zemědělci. Třeba farmáři Lubomíru Šantrůčkovi z Havlíčkobrodska zmrzly jahody. 

„Poupata, která byla zavřená, jsou černá. Pokud je poupě zeleno-žluté, tak je to bez problémů a bude z něj krásná jahůdka,“ popsal reportérovi Českého rozhlasu. 

Problémy mají i zahrádkáři, někteří mluví o zmrzlých stromech. A mrazy poškodily taky velkou část vinohradů na Moravě. Například Šimon Jančura z Kudlovic na Uherskohradišťsku přišel o celou úrodu. 

„U nás bylo zhruba jeden a půl dva stupně minus a výhony jsou nenávratně poškozené. Ve spodní části vinice jsou některé hlavy zmrzlé na sto procent. Pokud se podíváme výš do kopce, tak se to zlepšuje, ale řekl bych , že bude úroda ze čtyřiceti padesáti procent nenávratně pryč,“ vypočítává ztráty Zbyněk Vaďura z rodinného vinařství v Polešovicích.

Na Luční boudě v Krkonoších v noci na úterý teplota klesla na minus 13,2 stupně Celsia. Silně mrzlo také v Bílém Potoce na Liberecku, kde rtuť v teploměru klesla na minus 11,6 stupně. Shodně minus 10,3 stupně Celsia meteorologové naměřili na stanicích Bedřichov-Nová louka v Jizerských horách a na Labské boudě v Krkonoších.

Až do pátku

Na kolika stanicích v Česku byl v úterý překonán rekord zatím nelze podle meteorologů s jistotou určit. V Libereckém kraji byla teplotní minima pro 23. duben překonaná podle Pavla Jůzy z ústecké pobočky hydrometeorologického ústavu na šesti z 11 stanic.

Do rekordního měsíčního zápisu ale měla noc na úterý poměrně daleko. Před čtyřmi lety, 1. dubna, klesla v noci na Jizerce teplota pod minus 22 stupňů Celsia.

Česko v posledních dnech zažilo už několik mrazivých nocí a chladné počasí by mělo podle předpovědi vydržet až do pátku.

„V noci na středu bude riziko mrazů přetrvávat na Karlovarsku, na ostatním území zůstanou v důsledku velké oblačnosti teploty většinou nad nulou,“ uvedli v pondělí meteorologové. Na většinu území se mrazy vrátí pravděpodobně v noci na čtvrtek, případně i na pátek.

eba, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme