Na horách je i víc než metr a půl sněhu. V noci hrozí silný mráz, někde až minus 13 stupňů

Celé Česko pokryl sníh, který v nejvyšších nadmořských výškách tvoří vrstvu silnou přes 150 centimetrů. Na východě území hrozí v noci na pondělí a ráno silné mrazy, rtuť může klesnout až na minus 13 stupňů. Vyplývá to z výstrahy, kterou v neděli zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Mrazy se objeví v části Moravskoslezského a Zlínského kraje.

Praha (Aktualizováno: 12:23 6. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V několika okresech Moravskoslezského kraje a také na Vsetínsku mohou teploty klesnout k minus 13 stupňům. | Foto: smarko/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Výstraha před mrazy platí od půlnoci do pondělních 9.00 pro okresy Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín a Vsetín. „V noci na pondělí 7. ledna poklesnou noční teploty na Moravě a ve Slezsku na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě při malé oblačnosti místy na minus devět až minus 13 stupňů Celsia,“ oznámili meteorologové.

Meteorologové varují před náledím, řidiče vyzývají k opatrnosti hlavně na horách

Číst článek

V celém Česku je sníh, v nižších polohách je to většinou jen poprašek nebo vrstva do 5 centimetrů, jak Radiožurnálu řekl meteorolog Štefan Handžák.

„Na Českomoravské vrchovině a ve Slezsku je pět až 15 centimetrů,“ řekl Handžák. Na horách je podle něj  od 30 do 60 centimetrů sněhu. „Na některých místech je až 100 cm a v nejvyšších polohách našich hor je sněhová pokrývka nad 150 cm,“ uvedl dále meteorolog. 

V souvislosti s noční výstrahou hrozí podle meteorologů prochladnutí i omrznutí nechráněných částí těla. Lidé by proto neměli zapomenout na dostatečně teplé oblečení v několika vrstvách i teplou obuv, rukavice a čepice. Zvláště malé děti a starší nebo nemocní lidé by také za mrazů neměli dlouho pobývat venku.

Již v sobotu hydorometeorologický ústav varoval před poklesem teplot v noci na neděli a vznikem náledí v téměř všech krajích republiky. Náledí se ale nakonec objevilo jen místy, například na některých silnicích na jihu a severu Čech.

kkr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme