Silný vítr na východě Čech a na Moravě lámal stromy. Tisíce domácností byly bez elektřiny

Zejména Moravu a východní Čechy v neděli zasáhl silný nárazový vítr, který místy dosahoval síly vichřice. Hasiči už od noci vyjížděli ke stovkám případů, odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě i na sloupy elektrického vedení. Bez elektřiny se dopoledne ocitlo zhruba 10 000 domácností, hlavně v Královéhradeckém kraji, večer bylo bez proudu ještě asi 2000 míst. Vítr zastavil také některé lanovky v horských střediscích.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 20:35 18. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v Olomouckém kraji vyjížděli v noci na 18. března kvůli silnému větru k 70 událostem | Foto: HZS Olomouckého kraje | Zdroj: ČTK

Výstraha na silný vítr platí pro moravské kraje do 20.00. Lidé musejí navíc počítat s mrazivým počasím, navzdory blížícímu se jaru padaly k ránu teploty až pod minus 12 stupňů, na 35 stanicích přepisovali teplotní minima pro dnešní den.

Jarního počasí se o Velikonocích asi nedočkáme. V Česku se má oteplit až v polovině dubna

Číst článek

Kvůli silnému větru evidovala dopoledne společnost ČEZ čtyři desítky poruch na vedení vysokého napětí, především na Moravě a východě Čech. Bez elektřiny bylo na 10 000 odběrných míst, energetici postupně dodávky obnovovali. Největší problémy byly na Olomoucku, Přerovsku, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Náchoda. Nejčastější příčinou poruch byl silný vítr, těžký sníh či pád stromů a větví do vedení. Na řadu míst byl problém se kvůli popadaným stromům dostat.

„Odpoledne evidovali energetici dvě desítky poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny zůstávalo 3500 odběrných míst, většina z nich by měla být znovu připojena k dodávkám proudu ještě v neděli. Silný vítr ovšem nadále neustává, problémy máme především v lesních úsecích, kde je to velmi nebezpečné kvůli pádům stromů či větví. Nejvíce problémů máme na Rychnovsku nad Kněžnou, Olomoucku a Přerovsku. Problematická je také lokalita Orlických hor, kde se jedná právě o ony nebezpečné lesní úseky,“ uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

V neděli večer zůstalo bez proudu na 2000 míst.

Hodně práce měli v noci a během dne také hasiči v Olomouckém kraji. Do odpoledne vyjížděli k bezmála dvěma stovkám případů, o víkendu měli celkem 260 zásahů. Odstraňovali zejména spadané stromy a větve či uvolněné střešní krytiny. Kvůli popadaným stromům bylo uzavřeno několik silnic nižších tříd, například silnice první třídy u Skřítku na Šumpersku.

Hasiči na jižní Moravě kvůli vyvráceným a padajícím stromům vyhlásili do pondělního odpoledne zákaz vstupu do rekreační oblasti Suchý na Blanensku. V souvislosti se silným větrem měli od nedělního rána čtyři desítky výjezdů, zhruba v polovině případů šlo o spadené stromy, v jednom případě na auto a v jiném na dráty elektrického vedení. Nikdo nebyl zraněn.

Zima hlásí návrat, sněží téměř v celé republice. Pražský okruh paralyzoval převrácený kamion

Číst článek

Čtyři desítky výjezdů kvůli silnému větru mají za sebou od sobotní noci do nedělního poledne moravskoslezští hasiči. Likvidovali hlavně popadané stromy, které především na Bruntálsku komplikovaly i dopravu. Byly uzavřeny dva silniční úseky, a to mezi Starou Vsí na Bruntálsku a Sobotínem na Šumpersku a mezi Tvrdkovem a Rudou na Bruntálsku. Profesionální i dobrovolní hasiči měli nejvíce práce hlavně v okolí Rýmařova. Hasiči v souvislosti s větrem zatím nezaznamenali žádné zranění ani větší materiální škody.

Kvůli silnému větru v neděli nejezdila lanovka z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu a ani na vrchol nejvyšší české hory. Kvůli bezpečnosti návštěvníků hor se zastavily také některé lanovky a vleky na Černé hoře, ve Špindlerově Mlýně, v Deštné v Orlických horách, na Dolní Moravě nebo v Jeseníkách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme