Českým Vánocům chybí sníh. Za poslední dekádu neklesla průměrná teplota na Štědrý den pod nulu

Českému Štědrému dni se zimní počasí a sněhová nadílka v posledních letech vyhýbá. Nejinak tomu bude i letos. V posledních deseti letech se pak průměrná denní teplota na Štědrý den v Česku pohybovala mezi 1,2 až 5,6 stupni Celsia. Sníh ležel na větším území země v letech 2009, 2010 a 2012. Informovala o tom Martina Součková z Českého hydrometeorologického ústavu.

Počasí Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českému Štědrému dni se zimní počasí a sněhová nadílka v posledních letech vyhýbá. | Foto: smarko/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Nejchladněji bylo v posledních deseti letech v roce 2016 a nejtepleji loni, kdy průměrná denní teplota dosáhla 5,6 stupně Celsia.

Bílé Vánoce zřejmě jen na horách. O svátcích bude v Česku nad nulou, na Silvestra se ochladí

Číst článek

„Vysoká hodnota průměrné denní teploty v loňském roce byla způsobena především řadou teplých nocí,“ uvedla klimatoložka Lenka Crhová.

Minimální denní teplota na více než 130 stanicích neklesla pod pět stupňů, nejvyšší teplota, 11,3 stupně Celsia, byla naměřena na stanici Osoblaha na Bruntálsku.

Denní maxima přesahující deset stupňů naměřili meteorologové na Štědrý den v sedmi z posledních deseti let. V letech 2009, 2010, 2012 a 2013 byly podle Crhové dokonce zaznamenány na několika stanicích teploty vyšší než 13 stupňů Celsia. Nejtepleji, 13,8 stupně, bylo v těchto letech v roce 2009 v Rožnově pod Radhoštěm.

Ve většině let období 2008 až 2017 byly alespoň na části území zaznamenány dešťové či sněhové srážky. Téměř beze srážek byl Štědrý den pouze v roce 2013 a 2015, i v loňském roce se srážky vyskytly pouze sporadicky.

Rekordní teploty z let 1958 a 2001

Na větším území Česka sněžilo na Štědrý den v posledních deseti letech pouze v roce 2010, kdy ve vyšších polohách napadlo až 15 centimetrů sněhu. Ve vyšších polohách se však sněhové srážky vyskytovaly i v dalších letech tohoto období.

Sněhová pokrývka ležela na větším území Česka v letech 2009, 2010 a 2012. Nejvyšší hodnota však byla zaznamenána vloni, a to 157 centimetrů na stanici Labská bouda v Krkonoších.

Nejvyšší maximální denní teplota pro 24. prosinec zaznamenaná na českém území je 14,5 stupně Celsia. Meteorologové ji naměřili v roce 1958 na stanici Lučina na Frýdecko-Místecku a v roce 1977 na stanici Kolín. Naopak nejnižší minimální denní teplota minus 31,5 stupně byla zaznamenána v roce 2001 na stanici Horská Kvilda.

Sněhu bylo na Štědrý den nejvíce v roce 1974 na stanici Vrbatová bouda na Zlatém návrší v Krkonoších, a to 215 cm. Nejvíce sněhu napadlo v roce 1970, na stanicích Sloup na Blanensku a Železná Ruda, Špičák spadlo 40 centimetrů sněhu.

Štědrý den 2018

Letos by od neděle do úterý mělo být většinou zataženo s občasným deštěm, od vyšších poloh se podle předpovědi přidají i srážky smíšené nebo sněhové.

OBRAZEM: Zima 1937. Bruslení pod Karlovým mostem, kaštanáři a jablka v lodích

Číst článek

„Nemůžeme vyloučit ani ojedinělé mrznoucí srážky. Nejnižší noční teploty budou nad nulou, nejčastěji mezi šesti až jedním stupněm Celsia. Nejvyšší odpolední teploty budou stoupat na tři až osm stupňů,“ uvedl meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Štefan Handžák.

Například v Praze a části jižních a západních Čech má být na Štědrý den s velkou pravděpodobností víc než plus pět stupňů.

Větší naději na chladnější počasí a sníh mají jen některé horské oblasti. Více než poloviční je pravděpodobnost nízkých teplot a sněžení o Štědrém dnu na Českomoravské vrchovině, Jeseníkách a části Krkonoš.

Od Silvestra se ale zase nejspíš výrazně ochladí. Týden od 31. prosince do 6. ledna bude podle Českého hydrometeorologického ústavu nejchladnějším z příštích čtyř týdnů. Týdenní průměr denních teplot odhadují meteorologové na nulu a průměr nočních teplot bude kolem minus šesti stupňů.

Pohled na to, jak vypadal zima v Praze v roku 1937 | Foto: Muzeum hlavního města Prahy

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme