Dopravu v Česku zkomplikovala ledovka. Nejhorší situace byla na jihu Moravy, výstraha ale platí dál

Namrzání silnic a místy silný vítr na většině území České republiky zkomplikovaly dopravu. Policisté evidují desítky nehod. Silná ledovka v neděli potrápila řidiče hlavně v jihovýchodní části země. Některé silnice byly kvůli ledovce uzavřené. Nadcházející týden počasí ovlivní také silné mrazy, v noci mohou teploty klesnout až k minus 15 stupňům.

Praha (Aktualizováno: 21:21 7. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle výstrahy, která trvá až do pondělka, může připadnout 10 až 25 centimetrů nového sněhu. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Největší pravděpodobnost silné ledovky je na jihovýchodě území, kde se silná vrstva ledovky bude tvořit zejména v průběhu odpoledne a večera. Vzhledem k tomu, že očekáváme nízké teploty, tak ledovka může přetrvávat i v následujících dnech,“ řekla v neděli meteoroložka Blanka Gvoždíková.

Od nedělního večera má na většině Česka znovu sněžit, s výjimkou Jihomoravského a Zlínského kraje může do rána napadnout až 15, výjimečně 20 centimetrů sněhu. Na jihu země, zejména na Moravě, hrozí do pondělního rána silná nebo velmi silná ledovka, uvedl odpoledne na webu Český hydrometeorologický ústav.

Namrzat mohou nejen silnice a chodníky, ale ledovka může vznikat i na stromech a drátech elektrického vedení, což může komplikovat dopravu i dodávky proudu. Škody na stromech i drátech elektrického vedení může způsobit i těžký mokrý sníh. Motoristé by měli sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně, se zimní výbavou a při cestách do hor přibalit i sněhové řetězy.

Kvůli extrémní ledovce může být chůze i jízda autem téměř nemožná, upozornili meteorologové. Hrozí úrazy a častější nehody, lze čekat výpadky v dodávkách elektřiny, zásobování i zdravotnických služeb. Mohou padat nebo se lámat stromy, stožáry a dráty elektrického vedení.

Počasí v krajích

Počasí komplikovalo dopravu na řadě míst. V Jihomoravském kraji, kde platí výstraha meteorologů před silnou ledovkou, ještě kolem 08.00 hrozilo podle silničářů namrzání pouze na Hodonínsku a Blanensku, po 10.30 se už ale náledí mohlo vyskytovat ve všech částech kraje. Namrzající déšť komplikoval dopravu na jihu Moravy celý den. Do 16.00 se na území kraje stalo téměř pět desítek nehod, uvedl na internetových stránkách krajského policejního ředitelství mluvčí Bohumil Malášek. Podle webu silničářů se tvořilo náledí i odpoledne.

Silná ledovka se tvořila také ve Zlínském kraji či v jižní části Vysočiny. Se zvýšenou opatrností byly sjízdné silnice na severu Čech. V Libereckém kraji komplikovala dopravu místy ujetá vrstva zledovatělého sněhu ve vyšších polohách. Kvůli výstraze meteorologů na novou sněhovou pokrývku se od večera preventivně zavře úsek silnice I/10 z Tanvaldu do Harrachova na Jablonecku a dále na hraniční přechod s Polskem, a to pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny.

Na východě Čech na horských silnicích leží místy zledovatělý sníh. V několika okresech Královéhradeckého kraje, na Jičínsku, Rychnovsku, Trutnovsku či Náchodsku, komplikovaly dopravu vlivem silného větru také sněhové jazyky nebo závěje.

Sněhové jazyky a závěje se tvořily i v severních oblastech Olomouckého kraje. Silničáři před nimi varovali například na horské silnici II/369 mezi Ostružnou a Ramzovou na Jesenicku. Kvůli silné ledovce byla odpoledne uzavřena například silnice III/36711 mezi Bedihoští a Výšovicemi na Prostějovsku.

V Moravskoslezském kraji byly silnice sjízdné s maximální opatrností v Jeseníkách na Bruntálsku a v Beskydech na Frýdecko-Místecku. Ve frýdecko-místecké části Skalice havaroval dopoledne autobus s 25 cestujícími. Skončil v příkopu opřený o železobetonový sloup elektrického vedení. Nikomu se nic nestalo. Místy ale srážky stále zhoršují dohlednost a sněžit bude i v noci. Po chemickém ošetření jsou na silnicích zbytky rozbředlého sněhu nebo jsou vozovky mokré, místy se vyskytuje mrznoucí mrholení.

ČTK, jbi, nah, mkl, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme