Česko zasáhl silný vítr. Hasiči odstraňovali popadané stromy, bez proudu byly tisíce domácností

Části Česka zasáhl v úterý silný vítr. Na některých místech kvůli tomu popadaly stromy, které zkomplikovaly dopravu jak na silnici, tak i na železnici. Hasiči je pak museli odstraňovat. Bez proudu bylo odpoledne na pět tisíc domácností. V Česku také začalo sněžit. Na hřebenech Krkonoš napadlo asi 20 centimetrů. A na říčce Bystřičce vystoupala hladina na druhý povodňový stupeň, který značí pohotovost.

Praha (Aktualizováno: 23:01 4. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi Hlubokou a Chodskou Lhotou na Domažlicku najela lokálka do spadlého stromu. | Zdroj: HZS Plzeňského kraje

Silničáři v Libereckém kraji kvůli sněžení uzavřeli pro kamiony nad šest tun silnici třetí třídy přes Oldřichovské sedlo, na vozovce je mokrý těžký uježděný sníh. Pozor by si měli dát také řidiči kamionů na cestě do Polska přes Harrachov.

Zatímco silničáři na severu Čech odklízejí z vozovek sníh, na jihu republiky komplikují dopravu popadané větve a stromy kvůli silnému větru. Vyvrácené stromy poškodily i dráty elektrického vedení. Meteorologové upozornili, že vítr v nárazech může dosahovat rychlosti až 65 kilometrů za hodinu.

Energetické společnosti E.ON a ČEZ během úterka zaregistrovaly tisíce případů výpadku proudu. Konkrétně E.ON zaznamenal dopoledne 14 500 domácností bez dodávek proudu. Problémy, způsobené silným větrem, se společnosti dařilo řešit a odpoledne již přísun elektriky obnovila ve všech domácnostech. Společnost ČEZ evidovala kolem poledne na 3800 případů výpadku proudu, v odpoledních hodinách ale také problémy vyřešila. Obě firmy však kvůli nepříznivé předpovědi meteorologů zvýšily počty pracovníků na dispečinku.

Vítr zkomplikoval i dopravu. Ráno byla uzavřena kvůli popadaným stromům silnice I/4 mezi Vimperkem a Strážným na Prachaticku, uzavírka skončila kolem 8.30. Hasiči museli v regionu v sedmi desítkách případů odstraňovat popadané stromy, nejvíce práce měli hasiči na Prachaticku.

Také na Vysočině vyjížděli ráno hasiči k popadaným stromům, a to hlavně na Třebíčsku a Jihlavsku.

Ve středních Čechách kromě silného větru i drobně sněžilo, hasiči tak zasahovali spíše u dopravních nehod. Na třetím kilometru dálnice D8 ve směru do Prahy byli u hromadné nehody čtyř aut.

V horách na severovýchodě země mohlo v úterý podle meteorologů připadnout až 25 centimetrů sněhu, na Českomoravské vrchovině, ve východních Čechách, na severu Moravy a ve Slezsku kolem deseti centimetrů.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme