Počasí opět komplikuje dopravu

Na Vysočině hustě sněží, místy už napadlo 20 centimetrů nového sněhu. Vítr tvoří sněhové jazyky a závěje. Na řadě míst stojí kolony kamionů. Silničáři jsou v terénu s veškerou technikou. Husté sněžení a někde i mrznoucí déšť komplikují dopravu v Královéhradeckém kraji. Stejná je situace i na Karlovarsku. Meteorologové varují, že se sněhové přeháňky budou objevovat i v noci a na hřebenech hor by mohl foukat silný nárazový vítr. Kvůli závějím a sněhovým jazykům je uzavřena silnice na hraniční přechod Hora Sv. Šebestiána na Chomutovsku. Silničáři sice nasadili frézy, ale nevědí, kdy se jim podaří cestu zprovoznit. Pro veškerou dopravu jsou uzavřené hraniční přechody Vojtanov na Chebsku a Cínovec na Teplicku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

situace na Vysočině | Foto: Luboš Pavlíček

Situace se večer opět zhoršila. Mezi 106. až 98. kilometrem směrem na Prahu se vytvořila pětikilometrová kolona. Uzavřená je silnice číslo 48 v Českém Těšíně směrem od Frýdku-Místku. Uvízlo tam několik kamionů. Policisté dopravu odklánějí v Tošanovicích směrem na Hnojník a v Českém Těšíně na Ropice. Silnice číslo 38 je mezi Jihlavou a Želetevou zablokovaná kamiony. Silničáři se snaží udržet alespoň jeden pruh sjízdný. Uzavřená je také silnice číslo 37 z Velké Bíteše směrem na Žďár nad Sázavou u obce Sazomín. Po dopravní nehodě kamionu a osobního auta je uzavřená silnice číslo 4 na Příbramsku u obce Chraštičky směrem na Zalužany. Vinou sněhové kalamity je právě nesjízdná také silnice číslo 195 na Domažlicku mezi Klenčím pod Čerchovem a Postřekovem.

Perný den zažili dnes silničáři i řidiči na celém území Libereckého kraje. Husté sněžení komplikovalo dopravu, auta jezdila v čerstvě napadaném sněhu krokem. Silničáři ze všech dispečinků hlásili v podstatě to samé jako Vladimír Matoušek z jabloneckého cestmistrovství. "Všechno máme na silnicích, pluhuje se. Vyšší polohy jsou sjízdné s řetězy."

Silničáři na Semilsku museli několikrát vyprošťovat kamióny, které jezdí do hor s letními pneumatikami. Jejich kolegové z horské Jilemnice si dokonce vypůjčili těžkou techniku. "Máme nasazené dvě sněhové frézy, máme na výpomoc jeden autograder, těžký mechanismus, který by měl najeté vrstvy sněhu ztrhnout a vyjeté koleje trochu snížit."

Řidiči ale jezdili opatrně. Lehkých dopravních nehod bylo nejvíce na Liberecku a všechny se obešly bez zranění. Kolem 15. hodiny se situace pomalu zklidnila. Potvrdil to i provozní náměstek Krajské správy silnic Libereckého kraje Jiří Daníček. Situace na komunikacích je stabilizovaná. Měli jsme nějaké poruchy. Teď jsou sjízdné všechny úseky, ale s maximální opatrností. Tím, že do toho zapršelo, tak se ten sníh tahá, je velice kluzký."

Naopak na Vysočině se během posledních dvou hodin situace značně zhoršila. Zatímco dopoledne došlo jen k několika drobným nehodám, odpoledne vyráželi hasiči a záchranáři vyprošťovat zraněné hned na několika místech. Policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově se obávají možného dopravního kolapsu. Během odpoledne došlo na dálnici D1 mezi 100. a 130. kilometrem k pěti nehodám. Na dálnici je sněhová břečka, která klouže a může namrzat. Napadlo tady 5 centimetrů nového sněhu a stále sněží. Také na dalších silnicích Vysočiny jsou problémy. Téměř hodinu nebyla průjezdná silnice mezi Jaroměřicemi nad Rokytnou a Moravskými Budějovicemi, kde před 17. hodinou narazil řidič do stromu a těžce se zranil. Těžkosti zůsobují také vzpříčené kamióny na Žďársku a Havlíčkobrodsku.

Kvůli závějím a sněhovým jazykům je uzavřena silnice na hraniční přechod Hora Sv. Šebestiána na Chomutovsku. Silničáři sice nasadili frézy, ale nevědí, kdy se jim podaří cestu zprovoznit. Dočasně neodbavuje i přechod na Božím Daru. Kvůli několika dopravním nehodám byl uzavřen hraniční přechod Vojtanov na Chebsku. Potvrdil nám to vedoucí směny cizinecké policie Jiří Houška. "Jsou tam kamiony v sobě a druhý je na zádech, tudíž je hraniční přehod od 13 hodin do odvolání pro nákladní i osobní vozidla zcela uzavřen."

Také v jižních Čechách dopravu komplikuje sněžení a silný vítr, který vytváří sněhové jazyky. Nejvážnější situace je na Písecku; na hlavním tahu z Písku do Prahy havaroval kilometr za Předoticemi kamion. Silnice je neprůjezdná. V Karlovarském kraji celé odpoledne hustě sněží a silničáři museli uzavřít několik silnic třetí třídy.

Markéta Kaclová, Zdenka Schovánková, Petr Večeřa, Dana Rampáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme