Počasí opět láme rekordy; meteorologové varují před bouřkami

Horka posledních dnů vystřídají v průběhu noci na sobotu bouřky. Meteorologové už varovali, že je můžou doprovázet kroupy, přívalové deště a vichřice. I v pátek padaly teplotní rekordy. Plzeň hlásí 38,3 stupně, pražské Klementinum pak 36,4 stupně. Nejtepleji bylo v Praze 34,7 stupně, a to v letech 1921, 1947 a 1994. V Plzni byla překonána nejvyšší hodnota z roku 1994 o 2,2 stupně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chlapec se chladí pod sprchou | Zdroj: ČTK

Tropická vedra zatěžují náš organismus. Je tedy rozdíl, zda pracujete v klimatizovaném prostředí nebo přímo v terénu, kde před horkem nemůžete utéct. Záchranná služba ve středních Čechách vyjíždí denně v průměru k 50 případům, které zavinilo horké počasí. Ohroženi jsou především kardiaci, kteří mohou mít v těchto dnech zdravotní problémy a kolapsy.

Odborníci radí vypít za den minimálně 2,5 litru tekutin. Podle Stanislavy Richterové z ústeckého zdravotního ústavu je také důležité nápoje střídat. "Platí všeobecně i pro jiné dny střídat jak minerální vody, které by měly tvořit maximálně půllitr denního příjmu, tak prostou vodu a střídat čaje černé, zelené a bylinkové," zdůraznila lékařka. Alkohol je vyloučen, nedoporučuje se ani káva, protože stahuje vodu z těla a odvodňuje ho.

Jsou ale místa, kde se počasí zachovalo jinak, a i to způsobilo velké potíže. Silný vichr a krupobití zasáhly včera večer jihočeskou obec Myštice na Blatensku, která leží u rybníka Labuť. Kroupy a vichr přitom ostatní vesnice i nedalekou Blatnou zcela minuly. V Myšticích ale živel rval střechy z domů i vrostlé stromy. Zasahovat museli hasiči.

Myštice nemusí být jediné. Meteorologové totiž upozorňují, že Českou republiku mohou zasáhnout silné bouřky s krupobitím a přívalovými dešti. Mohou způsobit místní zatopení. V pátek se vyskytnou bouřky místy v západní polovině Čech, jinde jen ojediněle. Občas mohou být intenzivní. V sobotu se očekávají silné bouřky místy, zejména na Moravě a ve Slezsku. Bouřky bude doprovázet také nárazový vítr o rychlosti vichřice.

teploměr | Foto: ČTK

Horka sužují také naše sousedy. Na Slovensku dnes padly čtyři teplotní rekordy, které byly staré 11 let. Nejvyšší teplotu zaznamenali meteorologové v Hurbanově - 36,1 stupně. Rekordní teploty mají také na řadě míst Rakouska a Švýcarska. Prudké bouře naopak postihly západní část Německa a také Británii a Francii. Kroupy o průměru až dvou centimetrů padaly v blízkosti velkých měst, jako jsou Brémy, Düsseldorf, Hamburk, Hannover nebo Kassel. Poškodily mnoho domů, zaplavily silnice, vyvracely stromy a přerušily dodávky elektrického proudu. Na některých místech Francie se tvořila malá tornáda.

Podrobnou předpověď počasí naleznete ZDE.

Milan Kopp, Zuzana Bančanská, Ivan Mls, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme