Nejdřív 15 stupňů, o víkendu kolem nuly a pak opět teplo. Počasí bude v příštích dnech proměnlivé

Počasí o nadcházejícím víkendu bude značně proměnlivé, s velkými výkyvy teploty. Ve čtvrtek i během pátku může být na některých místech i kolem 15 stupňů Celsia, v sobotu se ale citelně ochladí a teploty mohou přes den klesnout až k bodu mrazu. Po víkendu se zase znovu oteplí. V části Krkonoš stouplo lavinové riziko.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počasí, ilustrační foto

Počasí o nadcházejícím víkendu bude značně proměnlivé, s velkými výkyvy teploty (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V noci na čtvrtek pršelo hlavně na Šumavě a v Českém lese, kde za posledních 12 hodin spadlo i přes 40 milimetrů srážek, nejvíc podle meteorologů na stanicích Prášily a Železná Ruda.

„Kombinace vydatnějšího deště, tání sněhu a silnějšího větru způsobila vzestupy hladin toků. Největší vzestupy byly zaznamenány na tocích odvodňující Šumavu,“ informovali ve čtvrtek ráno meteorologové.

Prvního povodňového stupně dosáhla ráno říčka Křemelná ve stanici Stodůlky. Není vyloučeno, že řeky odvodňující Šumavu mohou dosáhnout prvního nebo druhého stupně povodňové aktivity.

Jihozápad Čech čeká vydatný déšť. Meteorologové varují před rozvodněním šumavských řek

Číst článek

Odpoledne a večer budou srážky ubývat. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od osmi do 12 stupňů, na severu jen kolem kolem šesti stupňů, zatímco na jihu Moravy může teploměr ukázat až 15 stupňů Celsia. Podobný ráz počasí vydrží ještě v pátek.

„Počasí bude docela divoké, dnešní teplo vystřídá sobotní vpád studeného vzduchu a začátkem příštího týdne se zase výrazně oteplí,“ uvedli ve čtvrtek ráno meteorologové.

V sobotu očekávají sněžení nebo sněhové přeháňky, zpočátku bude i pršet. V noci může mrznout, přes den budou nejvyšší teploty od nuly do pěti stupňů, znovu také zesílí vítr.

Předpověď na neděli předpokládá oblačno až polojasno, ojediněle se objeví sněhové přeháňky nebo občasný déšť. Teploty přes den budou od plus tří do sedmi stupňů. V pondělí přijde další změna počasí v podobě výrazného oteplení, kdy teploty vyšplhají podle aktuální předpovědi až ke 14 stupňům Celsia.

Nebezpečí lavin

Lavinové nebezpečí v české části Krkonoš ve čtvrtek po vydatném sněžení v minulých dnech vzrostlo na třetí stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice. Situace na horách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou.

V současné zimní sezoně je to již potřetí, co byl dosažen v Krkonoších tento lavinový stupeň, vyplynulo z informací uvedených na webu Horské služby Krkonoše. V polské části hor nadále trvá druhý stupeň lavinového nebezpečí.

Na hřebenech Krkonoš je 100 až 160 centimetrů sněhu, více ho je uloženo na závětrných svazích severozápadních až jihovýchodních směrů, v odtrhových zónách a ve žlabech.

Když je teplo, zvyšuje se riziko sesuvu ledovce. Člověk by měl mít terén načtený, říká lavinový preventista

Číst článek

„Na ledovou krustu napadlo za posledních 24 hodin na hřebenech hor deset centimetrů nového sněhu, za posledních 48 hodin 30 centimetrů a za poslední čtyři dny 50 centimetrů nového sněhu v kombinaci nejprve se severozápadním, později s jihozápadním větrem,“ uvedl ve čtvrtek v lavinové předpovědi Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

V současné době se teploty na hřebenech pohybují okolo nuly, srážky jsou sněhové, s klesající nadmořskou výškou jsou srážky smíšené až dešťové.

„V polohách nad 1350 metrů nad mořem se vlivem větru tvoří na závětrných svazích sněhové desky, zde se mohou vyskytnout laviny deskové. V polohách pod 1400 metrů nad mořem je sněhová pokrývka vlhká až mokrá, zde se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu ve všech expozicích,“ uvedl Dlouhý.

Upozornil, že uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi.

„V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu,“ dodal Dlouhý.

Turistika během lavinového rizika

Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. V období třetího stupně lavinového nebezpečí, mezi 1. a 9. únorem sjely v české části Krkonoš tři velké laviny o délkách 700 až 1000 metrů, a to v Malé a Velké kotelní jámě a v Obřím dole. Nikomu se nic nestalo.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Lavinové katastry v Krkonoších jsou v lokalitách, kde by lidé kvůli ochraně přírody neměli vůbec být. Sjezdovkám a obydlím laviny v Krkonoších nehrozí.

Jak přežít v lavině? Čeští vědci zjistili, že sníh se chová jako perlit. To jim ulehčí další výzkum

Číst článek

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno mlha, nula stupňů Celsia a 123 cm sněhu, uvedla Horská služba Krkonoše.

První stupeň lavinového nebezpečí v české části hor byl poprvé v této zimní sezoně vyhlášen loni 12. prosince. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 13. prosince a opět kleslo na první stupeň 25. prosince.

Horská služba odvolala nejnižší stupeň lavinového rizika letos 2. ledna. Na první stupeň lavinové nebezpečí v Krkonoších opět stouplo v sobotu 14. ledna, na druhý 21. ledna a na třetí v české části hor 1. února.

Třetí stupeň poté na české straně hor platil do 9. února, kdy lavinové riziko kleslo na druhý stupeň. Podruhé stouplo na třetí stupeň 26. února, přičemž kleslo lavinové nebezpečí z třetího na druhý stupeň 3. března. Na polské straně hor tehdy třetí stupeň vyhlášen nebyl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme