Riziko povodní na východě Česka přetrvává. Na několika řekách dál platí třetí povodňový stupeň

Ve východní části Česka dál hrozí povodně vyvolané středečním silným deštěm. Nejvyšší povodňový stupeň, označovaný jako stav ohrožení, platil ve čtvrtek kolem 10.00 na 10 místech. Na dalších přibližně třech desítkách měřicích stanic dosáhla hladina druhého, tedy středního stupně povodňové aktivity. Téměř ve všech případech už ale výška hladiny stagnovala, nebo klesala.

Fotogalerie Praha (Aktualizováno: 10:18 15. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přestože meteorologové ve čtvrtek nečekají vydatnější srážky, varování před rizikem povodní ponechali pro východ Česka v platnosti.

Déšť v noci na čtvrtek již oproti středě výrazně zeslábl. „Srážky se vyskytovaly už jen ojediněle. Maximálně napršelo za uplynulých šest hodin pouze do pěti milimetrů,“ uvedli ráno meteorologové. Situace na řekách by se proto měla postupně začít uklidňovat.

Letošní léto bylo nejdeštivější za posledních deset let. Teplotně se oproti loňsku ochladilo

Číst článek

Třetího, tedy nejvyššího stupně povodňové aktivity, přesto dosahovala ve čtvrtek dopoledne Chrudimka v Nemošicích, Novohradka v Úhřeticích, Bečva v Dluhonicích, Opava v Děhylově, Valová v Polkovicích, Svratka v Židlochovicích, Morava v Moravičanech, ve Spytihněvi, ve Strážnici a Lanžhotě. Druhý stupeň platil na zhruba 25 místech na východě Česka.

Řeky a potoky zejména ve východní polovině České republiky rozvodnil silný a vytrvalý déšť už v noci na středu. Voda zaplavila silnice, pole, zahrady a sklepy.

Hasiči měli ve středu v souvislosti s počasím tisíce výjezdů. Odčerpávali vodu ze zatopených míst, stavěli hráze z pytlů s pískem a čistili propusti, aby mohla voda volně odtékat. Na řadě míst také museli odstraňovat popadané stromy a větve, které zlomil vítr.

S výjimkou závětří Krušných hor a Krkonoš spadlo za poslední tři dny v Česku nejčastěji mezi 30 a 60 litry vody na metr čtvereční. Na východě Moravy a na horách na severu to bylo ojediněle i více. Například na Pomezních boudách v Krkonoších spadlo za 72 hodin 168 litrů vody na metr čtvereční.

Výstraha meteorologů před vysokým rizikem povodní platí až do odvolání pro celou Moravu a Slezsko s výjimkou okresů Znojmo a Moravský Krumlov. Ohrožená je také většina kraje Vysočina, především jeho severní část.

Na východě a severu Čech platí varování pro celý Pardubický a Královéhradecký kraj, východní polovinu Libereckého kraje i středních Čech a také pro okresy na východě Ústeckého kraje.

Aktuální podrobnosti o hladinách řek najdete na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Předpověď počasí

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, místy občasný déšť nebo mrholení. Odpoledne a večer ale srážky už jen ojediněle. Ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C.

Podrobnosti o výstraze před povodněmi najdete na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme