Dvě místa na jihu Moravy ještě hlásí první povodňový stupeň. Voda zatím neklesá

Na dvou místech v Jihomoravském kraji platil i v úterý ráno první stupeň povodňové aktivity značící bdělost. Na Dyji u novomlýnských nádrží a také v Ladné. Na obou místech je hladina i průtok setrvalý. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na dvou místech v Jihomoravském kraji platil i v úterý ráno první stupeň povodňové aktivity značící bdělost (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Na obou místech se stupně povodňové aktivity určují podle průtoku, na Nových Mlýnech protékalo v 6.00 celkem 141 metrů krychlových za sekundu, první povodňový stupeň se dosahuje při průtoku 100 metrů krychlových za sekundu, druhý při průtoku 200 metrů krychlových za sekundu.

Klimatolog: Půda je nasycená a už nedokáže přijímat další vodu, takže odtéká do řek

Číst článek

V Ladné se průtok v 7.20 pohyboval na 151 centimetrech za sekundu, povodňové stupně se tam vyhlašují při dosažení stejných hodnot jako na Nových Mlýnech. Obě měřicí místa ovlivňují manipulace vodohospodářů na novomlýnských nádržích.

Hladiny řek a potoků v regionu začaly stoupat kvůli vytrvalým dešťům minulý týden v úterý a především ve středu. Na několika tocích v regionu později platil i třetí stupeň povodňové aktivity, ohrožení.

Když srážky v noci na čtvrtek minulého týdne ustaly, začaly klesat i průtoky v řekách a potocích. V pátek a sobotu se sice déšť, byť s nižší intenzitou, vrátil, opětovný nárůst průtoků a zvyšování hladin vodních toků v regionu to však nezpůsobilo.

Předpověď počasí

V úterý bude polojasno až oblačno. Zpočátku se místy objeví mlhy nebo nízká oblačnost, která se ojediněle udrží po celý den. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 12 až 16 °C, při déletrvající nízké oblačnosti může být kolem 10 °C. Bude foukat čerstvý jihovýchodní vítr, který může dosahovat rychlosti 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách na severu kolem 25 m/s (90 km/h).

Ve středu bude oblačno až polojasno. Místy se objeví mlhy nebo nízká oblačnost, která se ojediněle udrží po celý den. Nejvyšší denní teploty budou 14 až 18 °C, při déletrvající nízké oblačnosti pak kolem 12 °C.

A ve čtvrtek bude většinou polojasno. Místy se opět mohou objevit mlhy nebo nízká oblačnost, která se ojediněle udrží po celý den. Večer na severozápadě bude oblačnost přibývat. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají 16 až 20 °C, při déletrvající nízké oblačnosti může být kolem 13 °C.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme