Nejvyšší povodňový stupeň hlásily v Česku tři řeky. Pro část Pardubického kraje platí extrémní výstraha

Na nejvyšší povodňový stupeň vystoupaly v Česku v noci z pondělí na úterý tři řeky. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Situace na řekách se již postupně uklidnila.

Praha (Aktualizováno: 9:41 30. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Orlice v Týništi nad Orlicí vystoupala na třetí povodňový stupeň. Fotografie ze silnice mezi Albrechticemi nad Orlicí a Týništěm nad Orlicí | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Na nejvyšší, třetí stupeň ohrožení vystoupaly v noci z pondělí na úterý řeky Romže (Valová) u obce Polkovice na Přerovsku, Třebůvka v Lošticích na Šumpersku a Orlice v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku.

Právě na Orlici se třetí povodňový stupeň držel nejdéle, řeka začala klesat až po deváté hodině ranní. Zbylé dvě hlásily druhý stupeň povodňové aktivity již před sedmou hodinou.

Voda na Olomoucku také zkomplikovala dopravu. Silnice II/449 z Litovle do Uničova byla neprůjezdná. U Červenky voda zaplavila podjezd. Silnice už je podle webu Dopravníinfo.cz průjezdná.

Podle aktuálních informací meteorologů je na druhém stupni další zhruba desítka řek. A tři desítky dalších hlásí první povodňový stupeň.

Hasiči již v pondělí večer zasahovali v Renotách, místní části Uničova, kde vodní laguna ohrožovala rodinné domky. Stavěli zde hráz pomocí pytlů s pískem.

Čerpali také vodu v místech, jako je Šumvald a jeho místní část Břevenec. Tamní obyvatelé vydatné srážky nesou těžce, přívalové deště totiž obec zasáhly před třemi týdny a lidé dodnes odklízejí jejich následky. 

V úterý dál platí výstraha meteorologů před extrémním nebezpečím na Pardubicku, Chrudimsku. „V povodí Novohradky a dolní Chrudimky očekáváme dosažení třetího stupně povodňové aktivity,“ varují meteorologové.

Do těchto podmínek by vodák vůbec neměl vstupovat, říká prezident vodních záchranářů

Číst článek

Pozor by si měli dávat lidé také v částech kraje Jihočeského, Středočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Olomouckého, Jihomoravského, Moravskoslezského a Vysočiny.

Voda může zaplavovat níže položené domy nebo silnice. Řidiči by si měli dávat pozor i na vyvrácené stromy.

Aktuální informace najdou lidé na stránkách povodňové služby a Českého hydrometeorologického ústavu.

Výstraha meteorologů aktuální k 07.22 hodin | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

och, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme