34,2 stupňů Celsia. V Česku padaly teplotní rekordy, do půlky srpna už ale meteorologové tropy nečekají

Pátek byl zatím nejteplejším dnem letošního roku. Teplotní rekordy ale padly jen na šesti místech v Česku. Na řadě stanic jsou totiž rekordy pro 10. červenec hodně vysoko, a to zejména z let 2010 a 2002. Do poloviny srpna se budou v tuzemsku střídat chladnější a teplejší období, což je pro středoevropské léto typické. Teploty zřejmě nepřekročí tropickou třicítku, týdenní průměry ukazují maximální teploty do 28 stupňů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do poloviny srpna se budou v tuzemsku střídat chladnější a teplejší období (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nejtepleji bylo v pátek v Brodě nad Dyjí, kde meteorologové naměřili 34,2 stupně Celsia, což je nový rekord. Rekordy padly také v Kuchařovicích, Dukovanech, Českých Budějovicích, Velkém Meziříčí a v Rýmařově, uvedla Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Kuchařovicích se v pátek nový teplotní rekord posunul na 33,4 stupně, v Dukovanech na 33,3 stupně, v Českých Budějovicích na rovných 33 stupňů, ve Velkém Meziříčí na 31,6 stupně a v Rýmařově na 28 stupňů. Šest stanic představuje necelá čtyři procenta z celkových 155 stanic, které měří teplotu alespoň 30 let.

Teploty v tuzemsku vystoupaly na 29 až 33 stupňů, na Karlovarsku bylo nepatrně chladněji. V pátek ovšem přes Česko přechází od západu studená fronta, která přinese ochlazení. Chladno bude i příští týden a také na přelomu prázdnin, kdy bude i výrazněji pršet. Příští týden bude na déšť chudší, jak ukazuje měsíční výhled počasí zveřejněný ČHMÚ.

„Předpokládáme, že období od 13. července do 9. srpna 2020 bude na našem území jako celek teplotně slabě podprůměrné,“ uvedli meteorologové. Relativně chladnější období by podle nich měla převažovat v příštím týdnu a na přelomu července a srpna.

‚Extrémní počasí je stále častější i v Česku.‘ Podívejte se na graf srážek od roku 1954

Číst článek

Průměrná teplota pro období do 9. srpna je 18,7 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 1994, kdy průměr činil 22,5 stupně. Zatím nejnižší průměr 15,6 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1987.

Déšť meteorologové očekávají po 20. červenci, příští týden by měl být na srážky chudší.„Většinou by celkové srážkové úhrny měly zůstat v intervalech běžných hodnot pro danou roční dobu, ale vzhledem k roční době je předpoklad, že celkové úhrny mohou být regionálně velmi rozdílné, zejména kvůli lokálnímu charakteru srážek,“ poznamenali.

Průměrný úhrn srážek pro následující čtyři týdny je 80 milimetrů, tedy 80 litrů vody na metr čtvereční. Podle záznamů vedených od roku 1951 zatím nejméně napršelo v tomto období v roce 1990, kdy meteorologové naměřili 16 litrů na metr čtvereční.

Měsíční výhled počasí nemůže postihnout větší kolísání teplot v jednotlivých dnech, zaměřuje se na týdenní průměry, upozornil ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme