Po celém Česku platí varování před požáry, důvodem je přetrvávající sucho

V celém Česku od pátku až do odvolání platí kvůli pokračujícímu suchu výstraha meteorologů na nebezpečí vzniku požárů. Dosud se varování týkalo jen severní poloviny Česka, kvůli minimu srážek v posledních i nadcházejících dnech se od páteční desáté hodiny ranní rozšířil i na zbytek země. Na jihu Moravy také v sobotu začne platit výstraha před vysokými teplotami.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michal Malý

Lidé nemají rozdělávat oheň v přírodě, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky na zem, používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Měli by také dbát na úsporné hospodaření s vodou.

Nízký stupeň nebezpečí vyhlásil Český hydrometeorologický ústav v souvislosti se suchým a teplým počasím.

Letošní červen byl v pražském Klementinu nejteplejší za 244 let

Číst článek

V dalších dnech se podle týdenní předpovědi čekají přeháňky jen ojediněle, v neděli se mohou výjimečně objevit i bouřky.

„Na území České republiky bude počasí beze srážek nebo se budou jen lokálně vyskytovat slabé srážky. V důsledku toho se bude nebezpečí vzniku požáru územně rozšiřovat a možná i zvyšovat intenzita,“ meteorolog Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu.

Platit také bude v sobotu výstraha meteorologů před vysokými teplotami, a to v jižní části Jihomoravského kraje od 12.00 do 21.00. Odpolední teploty totiž mají dosahovat 30 až 33 °C.

„Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech,“ radí Český hydrometeorologický ústav.

Předpověď počasí

V pátek bude převážně oblačno až zataženo, zejména na jihu a jihozápadě až polojasno. Později odpoledne má oblačnost částečně ubývat. Teploty se budou pohybovat mezi 23 až 27 °C, na jihu Moravy až 29 °C.

V sobotu bude polojasno až oblačno, k večeru na západě a severozápadě Čech přibývání oblačnosti. Odpoledne ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 27 až 31 °C, na jihu Moravy až 33 °C.

V neděli se zpočátku objeví velká oblačnost a na jihu místy, jinde jen ojediněle přeháňky. Od severozápadu bude oblačno, postupně až polojasno. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme