Počasí si zahrává s milovníky hor

Zatímco častěji si příznivci sněhových radovánek stěžují na nedostatek sněhu, letos přináší komplikace naopak jeho velké množství. Horská střediska jsou pro řidiče dostupná jen s velkou opatrností, horská služba varuje před hřebenovými túrami a upozorňuje na nemožnost údržby některých běžeckých tratí. Situaci na mnoha místech komplikuje obleva, námraza či silný vítr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na horách je krásně | Zdroj: ČTK

V důsledku tání dnes také došlo ke zranění osmačtyřicetiletého muže v Suché u Jáchymova v Krušných horách. Asi tuna sněhu a ledu na něj spadla ze střechy a zasypala jej. S pohmožděním hrudníku, poraněním hlavy a podezřením na poranění páteře ho zdravotníci převezli na ARO nemocnice v Karlových Varech.

Obec Boží Dar, která je nad výše zmíněnou Suchou, přestala udržovat běžkařské stopy na Krušnohorské magistrále. Žádá lyžaře, aby na oblíbenou trať nevyjížděli a nehazardovali se zdravím, protože na ni pořád padají další a další stromy. Podle náčelníka Horské služby Krušných hor Rudolfa Chlada by měli být opatrní nejen běžkaři, ale i lyžaři na sjezdovkách.

"Na běžeckých stopách jsou ve většině případů vyvrácené stromy a polámané větve, z části se nám nepodařilo běžecké tratě upravit. Přidala se námraza a fouká vítr. Přibyly další polomy a větve. Nestíháme odklízet," popsal situaci Chlad.

Lyžování zatím úplně zrušili provozovatelé jihočeského skiareálu Lipno. Včera sjezdovky zavřeli, protože tam spadlý strom zranil nizozemskou turistku. Dnes se podmínky rapidně zhoršily vlivem oblevy. Sníh ztěžknul a popadaly další stromy. Kvůli bezpečnosti lyžařů se na Lipně nebude lyžovat ani zítra.

"Podle předpovědi má být sobotní počasí stejné jako dnes. Sice jsou přepravní zařízení čistá, nikde neleží žádný strom, ale bezpečnost ohrožená je, takže do provozu nepůjdeme ani v sobotu," potvrdil pro Český rozhlas vedoucí skiareálu Lipno Luboš Krejza.

Podle provozovatelů skiareálu Lipno se ve středisku bude lyžovat nejdříve v neděli.

Problémy se sněhem hlásí i Beskydy, které sice mají dostatek sněhu, po kalamitě ale zejí prázdnotou. Lidé mají mnoho problémů s dopravou ve městech a nechtějí riskovat cestu do hor.

Přívaly sněhu navíc zvýšily náklady vlekařům, sjezdovky i parkoviště museli upravovat častěji než obvykle. Stovky litrů nafty navíc spálili i při odklízení sněhu z parkovišť a chodníků. Kvůli výpadkům elektřiny opakovaně stály vleky. Rušněji začne být v Beskydech zřejmě až v únoru, kdy se naplno rozjedou školní lyžařské kurzy.

Veronika Matoušková, Marie Matúšů, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme