Počasí si znovu zahrává: náledí a vyšší hladiny řek

Meteorologové opět varují před náledím. Mírné oteplení, kdy se teploty pohybují jen několik stupňů pod bodem mrazu, s sebou může znovu přinést namrzání srážek. V horských oblastech by zase řidiči měli dávat pozor na sněhové jazyky, které na silnicích tvoří nárazový vítr. Závěje zatím nezpůsobily vážnější dopravní nehody. Sněžit ráno začalo v severní polovině Čech, a během odpoledne se sněhové srážky rozšíří i na další území republiky. Nejenom náledí ale hrozí Česku, zvedají se i hladiny řek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Filip Víšek

Problémy s náledím mají na Nymbursku a Chebsku. Na celém okresu Nymburska jsou silnice pod ledem, policie doporučuje řidičům pokud možno nevyjíždět. Už došlo k několika dopravním nehodám. Informuje potvrzuje dopravní inženýr nymburské policie major Jiří Zvěřina. "V současné době vyšetřujeme 7 dopravních nehod na celém území okresu. Námraza je na severní části okresu Nymburk, to znamená Okřínek, Městecko a dle vyjádření správce komunikací je nasazena veškerá technika k chemickému ošetření silnic. Jezdí nám 2 skupiny dopravních nehod, tak zatím musí řidiči bohužel počkat delší dobu na místě dopravní nehody." Na Chebsku zase hustě sněží, na vozovkách se drží sníh, vozovky jsou kluzké, policie doporučuje řidičům jízdu s maximální opatrností.

Sníh a led během dneška a zítřka podle prognóz pokryje prakticky celou zemi. Namrzání srážek s sebou přinese mírné oteplení, kdy se teploty pohybují jen několik stupňů pod bodem mrazu. V horských oblastech musí řidiči počítat se sněhovými jazyky, které na silnicích tvoří nárazový vítr.

Povodňová situace v Kolodějích na Českobudějovicku je už v normálu. Ledové kry teď ale hrozí v Bechyni. Českému rozhlasu to řekl předseda vltavotýnské povodňové komise Karel Hájek: "V Bechyni se vzedmula hladina o 2 metry oproti normálu. Od včerejšího večera o 1,2 metru. Bechyňský starosta mne ráno požádala o pomoc, protože máme rozjetou povodňovou komisi, máme tady pyrotechniky. V Bechyni teď hrozí, že by některé obytné domy v části Zářečí mohly být zatopeny, takže hledáme místo, kde se to ucpalo. Je to někde pod Bechyní a pokud najdeme nějakou ledovou bariéru, tak budeme zvažovat, že bychom jim vypomohly třeba tou pyrotechnikou."

V Bechyni ráno platil druhý stupeň povodňové aktivity, řeka ale už výrazněji nestoupala. Naopak na soutoku Lužnice s Vltavou u Týna nad Vltavou se situace kolem ledové bariéry zklidnila. Led tam blokoval průtok řeky a ta zaplavila přilehlé rekreační objekty. Stabilizovaná je také situace v Kolodějích. V prostoru rekreačního střediska Červený Mlýn, které se včera ocitlo částečně pod vodou, už řeka klesla zhruba o 50 centimetrů a stáhla se do koryta.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Ivan Mls, Radim Bártů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme