5018 zásahů při bouři Sabine. Hasiči vyjížděli třicetkrát víc než v běžných dnech

Hasiči měli v pondělí kvůli silnému větru 5018 výjezdů, což je třicetinásobek dlouhodobého denního průměru. Takzvaných technických zásahů bývá průměrně 162 za celý den. Informovala o tom v úterý mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v Královéhradeckém kraji odstraňovali během pondělí následky bouře Sabine | Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Nejhorší situace byla během pondělí ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji a v Praze, v průběhu dne se přidával Liberecký, Ústecký a Moravskoslezský kraj.

Silný vítr vyžaduje složité manévry a zkušenosti, nejobtížnější je start a přistání, vysvětluje pilot

Číst článek

Hasiči budou v odstraňování následků silného větru pokračovat i během úterý. Od půlnoci do 7.00 vyjeli k 223 technickým zásahům, nejčastěji ve středních Čechách. Foukat má v Česku i v úterý, ale vítr už nemá být tak silný.

„Nejčastěji hasiči vyjížděli k odstraňování popadaných stromů a větví, ať už na komunikace, železnici, auta, domy, nebo dráty elektrického vedení, také spolupracovali s pracovníky pohotovostních služeb, kteří obnovovali elektrické vedení. Dále zajišťovali uvolněné plechy na střechách, upevňovali či odstraňovali billboardy, cedule nebo poutače,“ uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená.

Operátoři na tísňových linkách 150 a 112 přijali v pondělí 13 tisíc hovorů. Největší nápor zaznamenali mezi 13.00 a 14.00. Během hodiny odbavili 1900 volání a mezi 13.00 a 16.00 hodinou pak také hasiči nejčastěji vyjížděli. Večer se situace podle mluvčí postupně uklidňovala.

Na likvidaci pondělích událostí se podílelo 6557 hasičských jednotek, více než polovina byly jednotky dobrovolných hasičů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme