Do Česka se přihnal silný vítr. Sněžku zasáhl orkán, sousední země hlásí nejméně tři oběti

  • Do Česka v pondělí dorazil silný vítr. Na Sněžce dosáhl v nárazech síly orkánu, konkrétně 157 km/h.
  • Hasiči především v Praze, Středočeském, Pardubickém nebo Plzeňském kraji zasahují u popadaných stromů. Některé poškodily zaparkovaná auta. Jiné zkomplikovaly dopravu na silnicích a železnicích.
  • Bez elektřiny bylo v Česku především kvůli popadaným stromů v jeden moment přes 30 tisíc domácností.
  • Spadnuté stromy mají na svědomí také tři lidské životy. Na Slovensku zabila spadlá větev školáka, v Polsku a v Německu strom spadl na auto a zabil řidiče.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 22:20 30. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na horách i 110 km/h. Slábnout bude až k večeru.

Výstraha platí až do osmé hodiny večerní. Postupně by měl vítr v nárazech dosahovat 55 až 90 kilometrů za hodinu, v severní polovině území až 110 kilometrů za hodinu,“ popsal pro Radiožurnál Jan Šrámek z Českého hydrometeorologického úřadu.

„Nejsilnější bude vítr na hřebech hor na severu České republiky, tam bude v nárazech dosahovat až 125 kilometrů za hodinu,“ dodal.

Orkán má podle takzvané Beaufortovy stupnice síly větru ničivé účinky. Odnáší domy a dokáže pohybovat i velmi těžkými předměty. Jeho rychlost přesahuje 119 km/h.

Hasiči Středočeského kraje od rána vyjeli k přibližně 200 událostem. Podle mluvčího středočeských hasičů Jaroslava Gabriela řeší středočeští hasiči během standardní služby po celý den a noc zhruba 30 až 40 událostí.

Na několika místech nejezdily kvůli spadlým stromům vlaky, provoz je nyní podle webu Českých drah všude obnoven.

Na Berounsku narazil vlak do spadlého stromu, nikdo se nezranil. Vlaky nejezdily kvůli spadlým stromům také mezi Zadní Třebaní a Lochovicemi na Berounsku, na trati Lužná u Rakovníka - Chomutov v úseku Měcholupy - Milostín i na trati Beroun - Rakovník mezi stanicemi Zbečno - Nižbor. Omezený byl kvůli poruše trakčního vedení vlakový provoz z Prahy do Benešova, a to v úseku Benešov - Čerčany. Přerušenou železniční dopravu už někde nahradily autobusy.

Podle středočeských hasičů je nejhorší situace v kraji na Příbramsku a v okrese Praha-východ. Největší komplikace v dopravě působily padající stromy. Například ve Slaném na Kladensku spadl strom na zaparkovaná auta. Podle Gabriela ale spadly stromy také do elektrického vedení či na chaty.

Omezený byl kvůli poruše trakčního vedení vlakový provoz z Prahy do Benešova, a to v úseku Benešov – Čerčany. Nyní zde již vlaky jezdí po jedné koleji.

Hasiči Jihomoravského kraje od rána dosud vyjeli k osmi desítkám událostí v souvislosti se silným větrem, především ke spadlým stromům. Informoval o tom mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. V Brně-Líšni bylo po ránu bez elektřiny asi 2500 domácností, poruchy se už ale podařilo opravit. Během dopoledne nejčastěji vyjížděli k událostem v Brně a na Brněnsku.

Bez elektřiny jsou stále lidé na Vyškovsku. V Bučovicích a okolí je bez proudu asi 550 domácností, v oblasti Kyjova je po pádu stromu bez elektřiny na 300 domácností.

Se silným větrem se potýkají také v Libereckém a Ústeckém kraji. Popadané větve a stromy na silnicích jsou v Ústeckém kraji na Litoměřicku, Lounsku, Mostecku, Teplicku a Chomutovsku.  

V Libereckém kraji měli do 16.00 hasiči 30 výjezdů ke stromům spadlým přes cesty. Dispečink firmy ČEZ distribuce evidoval k 16.00 pět poruch na vedení vysokého napětí v Ústeckém kraji, bez elektřiny bylo zhruba 5000 domácností. Dalších 1000 domácností bylo bez proudu v Libereckém kraji.

Hasiči v Olomouckém kraji od nočních hodin evidují v souvislosti s větrem 14 zásahů. „Jednalo se převážně o popadané stromy na komunikaci. Jeden skončil v kolejišti,“ řekla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Na Olomoucku a Přerovsku byly ráno kvůli poruše na rozvodné síti zhruba šest minut bez elektrického proudu desetitisíce domácností. Rozsáhlý výpadek dodávky elektřiny způsobil silný vítr.

Hasiči v Olomouckém kraji kvůli silnému větru zatím evidují více tři desítky výjezdů.

V Plzeňském kraji zůstávalo odpoledne kvůli silnému větru bez elektřiny přes 700 domácností, hlavně na Klatovsku, Tachovsku a Domažlicku. Dopoledne bylo bez elektřiny asi 6000 domácností v kraji. Hasiči od 01.30 do odpoledne vyjeli k více než 100 padlým stromům. Vítr už ale zeslábl.

„Vyjížděli jsme k více než 80 padlým stromům a větvím, nejvíce na Klatovsku, Tachovsku a Domažlicku,“ řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Nikdo nebyl zraněn. Stromy a větve spadly také na plot a střechu domu v Hrádku na Klatovsku a na automobil.

V Pardubickém kraji se pak jeden kmen se zřítil na kabinu kamionu jedoucího po silnici I/34 mezi Hlinskem a Ždírcem nad Doubravou a zranil řidiče, ČTK mluvčí chrudimské policie Eva Maturová. Silnice je uzavřená.

Řidič zůstal ve voze zaklíněný, převezli ho do Chrudimské nemocnice. Silnice je uzavřená a neprůjezdná, jakmile se odklidí strom a nákladní auto, provoz bude obnoven, uvedla Maturová po 11:00.

Spadlý kmen přerušil také provoz na trati z Pardubic do Chrudimi v Pardubickém kraji. „Ve Starých Jesenčanech spadl strom na koleje. Jela tam jednotka SŽDC Nymburk,“ uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

Některé osobní vlaky musely České dráhy zrušit, v úseku Chrudim – Pardubice - Rosice nad Labem a zpět. Provoz na trati byl obnoven v 10.10. První spoj po ní projel z Chrudimi do Pardubic.

Kvůli popadaným stromům nejezdí vlaky například v úseku mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy, Domažlicemi a Českou Kubicí nebo Medlešicemi a stanicí Pardubice-Rosice nad Labem.

Do 15.00 hasiči vyjeli k necelé stovce případů.

Přibližně dvě hodiny také nejezdily vlaky mezi Pacovem a Novou Cerekví na Pelhřimovsku a Lípou a Herálcem na Havlíčkobrodsku na Vysočině. Stromy z kolejí se podařilo odstranit a provoz byl obnoven.

Škodu vítr způsobil i v pelhřimovské nemocnici. Poškodil 120 čtverečních metrů střechy nad garážemi uprostřed areálu. Nikdo se nezranil, spadlé plechy ale poškodily zaparkované auto a sanitku.

Problémy s elektřinou

Bez proudu bylo odpoledne téměř 30 tisíc domácností. Společnost ČEZ evidovala ve 14.00 zhruba 24 000 domácností bez dodávek elektřiny. V deset ráno zaznamenala celkem 38 poruch na vysokém napětí, nejvíc jich je ve středních Čechách. Lidé mohou hlásit poruchy na bezplatné lince 800 850 860, ale také na webu bezstavy.cz

Bez proudu bylo po 14.00 také zhruba 5000 klientů firmy E.ON, která distribuuje elektřinu v Jihočeském kraji, na Vysočině, v Jihomoravském, Zlínském a částečně i v Olomouckém kraji.

Problémy byly zejména na jihu Čech. Bez proudu tam ještě v deset ráno bylo přibližně 5500 domácností. Zasaženo bylo hlavně Prachaticko, Písecko a Pacovsko.

Také E.ON na odstranění poruch pracuje a dodávky elektřiny postupně obnovuje. „Poruchy jsou nejčastěji způsobené poškozeným vedením a izolátory, přičemž poškození vznikla většinou v důsledku silných poryvů větru,“ dodala Slavíková.

Výstraha meteorologů před silným větrem 30. září 2019 | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Vítr může poškodit stromy a lesní porosty nebo lámat větvě, může také zkomplikovat dopravu a způsobit menší škody na budovách. Meteorologové lidem doporučují zajistit okna a dveře, ale také zabezpečit skleníky či upevnit volně uložené předměty. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se na hřebeny.

„Podobně silný vítr na našem území nefoukal již několik měsíců. Padat tak mohou třeba i stromy, které od toho posledního silného větru mohou být oslabené suchem nebo třeba i kůrovcem,“ upozornil již dříve Šrámek.

Na stromech je navíc ještě listí, vítr se tak do stromů bude opírat mnohem víc než například v zimě, dodal meteorolog.

Vítr provázející tlakovou níži s označením Mortimer se v noci přehnal rovněž přes části Německa. Spadlý strom ochromil dálkové vlakové spoje mezi Brémami a Hannoverem. Dálková železniční doprava byla přerušena také na dalších tratích, například mezi Berlínem a Hamburkem. O větších škodách či zraněních zatím informace nejsou. Dočasně byly uzavřeny obě berlínské zoologické zahrady.

Mrtví v sousedních zemích

V Sasku-Anhaltsku zahynul 41letý muž, na jehož jedoucí auto spadl vyvrácený strom.

Ve slovenské Nitře pak spadl vlivem silného větru strom na žáky základní školy, kteří byli zrovna na procházce. Na místě zemřela 14letý chlapec. Další děti jsou zraněné, jedno z nich vážně. Informovala o tom v pondělí na facebooku slovenská policie. Slovenští hydrometeorologové také vydali výstrahu před silným větrem pro celou republiku.

Jednu oběť si počasí vyžádalo také v Polsku, dalších sedm lidí bylo zraněno. Pro celé Polsko platí výstraha meteorologů před vichrem, který v nárazech dosahuje až stokilometrové rychlosti a postupuje od východu na západ. „Po čtvrté hodině odpolední v obci Nowy Nart padl strom na chevrolet, ve kterém cestovali čtyři lidé. Řidiče se i přes pokusy o oživení nepodařilo zachránit. Dva lidé skončili v nemocnici, jedna osoba vyvázla z nehody bez úhony,“ uvedla policejní mluvčí Ewelina Wroná.

apa, nah, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme