Pozor na silný vítr a sněžení, varují meteorologové. Mohou se tvořit sněhové jazyky

Části Česka zasáhne v úterý silný vítr a sněžení, varoval Český hydrometeorologický ústav. Vítr má v nárazech překročit rychlost 65 kilometrů v hodině. A na severovýchodě země může připadnout přes 20 centimetrů sněhu. Do poledne platí také výstraha ohledně povodňové bdělosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Josef Ženatý | Zdroj: Český rozhlas

V části Česka, zejména v horských oblastech s výjimkou Šumavy, bude během úterý sněžit. Na severovýchodě země může připadnout až 25 centimetrů sněhu. A na Českomoravské vrchovině, ve východních Čechách, na severu Moravy a ve Slezsku okolo deseti centimetrů sněhu.

Únor podle meteorologů mráz nepřinese. Příští týden ale čeká Česko vydatný déšť, na horách sněžení

Číst článek

Sněžit by mělo v polohách nad 400 metrů. „V polohách nad 600 metrů nad mořem se budou zejména na severovýchodě území místy tvořit sněhové jazyky,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav na facebooku.

Mokrý sníh může poškodit stromy či dráty elektrického vedení, problémy mohou nastat v dopravě. Řidiči by měli jezdit opatrně a nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor vzít i zimní řetězy a na horách dodržovat pokyny horské služby.

Meteorologové v aktuální výstraze také varovali před silným větrem, který během úterý zasáhne Moravu, Vysočinu, jižní Čechy a část Plzeňského, Středočeského a Pardubického kraje.

Vítr v nárazech překročí rychlost 65 kilometrů v hodině, může lámat stromy a větve a komplikovat dopravu. Lidé by měli zabezpečit okna i volně uložené předměty. Návštěvníci hor by měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií, upozornili meteorologové.

Mapa sněhu: letos je ho extrémně málo. Klimatické modely ukazují, že bude čím dál vzácnější

Číst článek

Dále také do poledne platí výstraha ohledně povodňové bdělosti, a to pro oblast Sušice na Klatovsku. Meteorologové očekávají mírný vzestup hladiny řek.

Varují také, že i ve středu může silný vítr s nárazy nad 65 km/h v kombinaci se sněhem bude opět vytvářet v polohách nad 600 m místy sněhové jazyky. Lidé by pak podle nich měli dále sledovat výstrahy a předpověď počasí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme