Silný vítr ničil elektrické vedení a kácel stromy, bez proudu je na jihu Čech přes 2000 domácností

Českem se v noci na neděli prohnal silný vítr. Zanechal po sobě poškozené sloupy vysokého napětí a popadané stromy. V některých krajích hasiči vyjížděli k desítkám zásahů. Na jihu Čech je v neděli ráno bez proudu asi 2200 domácností, poruchy ale energetici evidují i v dalších oblastech.

Praha (Aktualizováno: 10:09 10. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během větrné noci ze soboty na neděli hasiči v celé zemi vyjížděli ke 368 případům, pomáhali především s popadanými stromy a větvemi. Informovala o tom mluvčí Hasičského záchranného sboru České republiky Nicole Zaoralová. Nejvíce výjezdů měli mezi sobotními 22.00 a půlnocí, kdy hasiči vyjeli ke 214 případům.

Hasiči v Jihočeském kraji měli kvůli větru od sobotního odpoledne přes 50 výjezdů, nejvíc v noci na neděli. Většinou odklízeli stromy ze silnic. V Dobšicích a v Dačicích zajišťovali části uvolněných střech. Komplikace byly i na železnici. Hodinu před půlnocí byl provoz přerušen na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí. Náhradní autobusy tam podle Českých drah pořád jezdí v úseku Horní Cerekev - Jarošov nad Nežárkou.

Popadané stromy na dráze v noci poškodily trakční vedení mezi obcemi Popelín a Jarošov nad Nežárkou na Jindřichohradecku, opravu zajišťuje Správa železniční dopravní cesty. Podle aktuálních údajů na webu by měl být provoz na této železnici obnoven kolem poledne. 

Ráno byly v kraji bez elektřiny asi 2200 domácností. Poruch na vedení vysokého napětí tam firma E.ON evidovala 17, nejvíc na Jindřichohradecku a na Třeboňsku, kde byly hlavně kolem Chlumu u Třeboně. Poruchy jsou i na Písecku, Prachaticku a Táborsku, sdělila mluvčí společnosti Martina Slavíková. „Naši dispečeři i pohotovostní čety na odstranění poruch usilovně pracují již od brzkých ranních hodin. V terénu nám s opravami pomáhají i externí dodavatelé,“ uvedla.

Spadlé stromy a větve

Hasiči zasahovali také na východě Čech. Od soboty vyjížděli k desítkám případů. Zejména odstraňovali spadlé stromy a větve. Vítr způsobil i dopravní nehodu. „V jednom případě narazil osobní vůz v Hradci Králové v Kutnohorské ulici do spadlého stromu na silnici, nehoda se obešla bez zranění,“ uvedla mluvčí hasičů v Královéhradeckém kraji Martina Götzová. V současnosti je spadlému stromu neprůjezdná silnice 28426 u obce Nová Paka na Jičínsku.

V Pardubickém kraji odklízeli hasiči stromy a větve například v Městečku Trnávka na Svitavsku, Dolních Libchavách na Orlickoústecku, Krouně na Chrudimsku nebo Sezemicích na Pardubicku. V Proseči na Chrudimsku vítr utrhl plechovou střechu, v Ústí nad Orlicí - Kerharticích spadl sloup elektrického vedení.

Problémy hlásí také Olomoucký kraj. Hasiči tam odstraňovali v noci a v neděli ráno popadané stromy na komunikace a také uvolněnou střešní krytinu. Nejvíce zásahů jednotky zaznamenaly na Prostějovsku a Olomoucku. Například v Mostkovicích na Prostějovsku hasiči provizorně zajišťovali střechu, ze které začala padat krytina do ulice.

„Veškeré ostatní výjezdy jsou spojené prozatím s pádem stromů na komunikace, železnici, chodníky a jiná veřejná prostranství. Tyto výjezdy z pravidla nejsou časově náročné. Hasiči s využitím motorových pil provedou pořezání, prořezání a úklid,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák. Žádosti o pomoc s odstraňováním následků silného větru podle něj přijímají hasiči v regionu i nadále.

Poškozená střecha

Silný vítr se přehnal také přes Plzeňský kraj, i tam zaměstnal zejména hasiče. Od sobotních 18.00 do nedělních 06.00 evidují 68 událostí, z toho jich bylo 60 spojeno právě s větrem, řekl řídící důstojník krajských hasičů Jaroslav Hrdlička. Většina událostí se stala do půlnoci.

„Šlo převážně o stromy popadané na silnice, případně na elektrické vedení. Měli jsme také výjezd k větrem částečně poškozené střeše,“ uvedl.

V Karlovarském kraji byla podle tamních hasičů situace klidnější. Hasiči v sobotu večer vyjeli odstraňovat popadané stromy například v Teplé, v Chodově, v Chebu, Mariánských Lázních či v Aši. „Ve dvou případech v Chebu a v Aši spadlé stromy poškodily zaparkovaná osobní auta. Na železniční trati v Aši pak spadl strom na koleje, přijíždějící osobní vlak stihl zastavit. Událost je tak bez zranění, pro dva cestující z vlaku byla zajištěna náhradní doprava,“ sdělil mluvčí hasičů Martin Kasal.

Hasiči na Vysočině pak měli kvůli silnému větru od soboty do nedělního rána přes 50 výjezdů, nejvíc na Pelhřimovsku a na Jihlavsku. U Žirovnice narazilo auto do stromu, jeden člověk se zranil. V Pelhřimově spadl v noci strom na auto a u Stojčína na vlak, nikomu se nic nestalo. V Koutech na Havlíčkobrodsku začal před 23.00 hořet rodinný dům po úderu blesku, majitel ale požár zlikvidoval před příjezdem hasičů.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme