Sněžení, silný déšť i hrozící povodně na některých řekách. Meteorologové vydali výstrahy

Český hydrometeorologický ústav na pátek vydal výstrahy před silným deštěm i silným sněžením v severovýchodní polovině Česka. Na Šumavě pak kvůli oteplení, tajícímu sněhu a silnému dešti hrozí zvýšení hladin některých řek. Povodňová výstraha platí od pátečních 11.00 do odvolání a týká se především povodí horní Otavy, Blanice a Vltavy nad lipenskou přehradou.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cesta autem v zimě

Cesta autem v zimě. Ilustrační foto. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výstraha před silným sněžením platí pro Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský kraj a Kraj Vysočina od pátečních 11.00 do 19.00.

Meteorologové varují před nesjízdnými komunikacemi, zhoršenou viditelností i možném vzniku kalamitních situací.

Českým Vánocům chybí sníh. Za poslední dekádu neklesla průměrná teplota na Štědrý den pod nulu

Číst článek

Olomouckém a Moravskoslezském kraji platí výstraha před silným větrem až do půlnoci. „Od pátečního odpoledne do noci na sobotu bude čerstvý vítr místy dosahovat v nárazech až 20 m/s (až 70 km/h) a na horách až 30 m/s (až 110 km/h),“ stojí na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorologové zároveň upozorňují na možná poškození stromů i menší škody na budovách, doporučují proto zajistit okna a dveře a dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku i při řízení.

Povodňová pohotovost platí pro Jihočeský a Plzeňský kraj. „V noci z pátku na sobotu očekáváme, že dojde v povodí horní Otavy, Blanice a Vltavy nad vodním dílem Lipno k dosažení 1. SPA nebo až 2. SPA. V sobotu během dne by horní úseky toků měly už klesat,“ stojí ve varování. První stupeň povodňové aktivity znamená bdělost, při druhém se již vyhlašuje pohotovost. Znamená, že nebezpečí přerostlo do skutečné povodně. 

Voda se v některých řekách může vylévat z břehů a protékat přes komunikace, meteorologové proto varují také před rizikem aquaplaningu, tedy ztráty přilnavosti pneumatiky na silnici. Doporučují sledovat aktuální zpravodajství.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme