Na Českomoravské vrchovině hustě sněží. Hrozí kalamita, varují meteorologové

Na severu a východě Českomoravské vrchoviny ve středu hustě sněží. Napadnout tak může rychle až zhruba pět centimetrů mokrého sněhu. Kolem poledne pak zesílí vítr, oteplí se a sníh začne tát. Hrozí i kalamitní stav, varují meteorologové.

Pardubice/Jihlava/Brno (Aktualizováno: 13:55 3. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v Pardubickém kraji vytahovali po poledni zapadlý kamion v Rudolticích v okrese Ústí nad Orlicí. | Zdroj: Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na silné sněžení platí pro okresy Svitavy v Pardubickém kraji, Žďár nad Sázavou na Vysočině a Blansko v Jihomoravském kraji, a to od devíti do dvanácti hodin.

Silvestrovská noc byla mimořádně teplá, rekordy naměřilo 61 míst v Česku

Číst článek

„Na komunikacích možnost vzniku kalamitní situace,“ varují také meteorologové ve středeční výstraze.

Dřívější varování meteorologů před sněhovou nadílkou platí od středečních 9 do 22 hodin také pro Jablonecko, Liberecko a Semilsko v Libereckém kraji, Trutnovsko, Náchodsko a Rychnovsko v Královéhradeckém kraji, Orlickoústecko v Pardubickém kraji, Šumpersko a Jesenicko v Olomouckém kraji a Bruntálsko v Moravskoslezském kraji.

Na horách a v podhůří na severu republiky může napadnout až 20 centimetrů sněhu, na hřebenech hor až 35 centimetrů. V západní polovině Čech a na východě území bude dnes také zesilovat vítr s nárazy až 70 kilometrů za hodinu, na horách až 110 km/h.

Meteorologové proto doporučují, aby si řidiči dali pozor na náhlý pokles viditelnosti na silnicích. Měli by tomu přizpůsobit rychlost jízdy. Je také podle nich dobré sledovat předpověď počasí a dopravní zpravodajství. To nabízí například Zelená vlna.

Královéhradecký kraj

Sněžení a silný vítr dopoledne komplikoval provoz hlavně na silnicích na Trutnovsku, Náchodsku a Rychnovsku. Hasiči likvidovali popadané stromy, zasahovali u střetů vozidel a pomáhaly při vyprošťování aut z příkopů.

„Během dnešního dopoledne zasahovali hasiči v kraji převážně u dopravních nehod nebo poskytovali technickou pomoc zablokovaným vozidlům. Celkem řešili jen za dopoledne 21 událostí. Při haváriích byly zraněny tři osoby," upřesnila mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

V osmi případech likvidovali hasiči spadlé stromy na silnicích. „Kvůli výpadku proudu v Dobrušce na Rychnovsku museli hasiči vyprošťovat na třech místech osoby z výtahů," uvedla Götzová.

Například v Náchodě krátce před devátou hodinou ranní vyjížděli hasiči k nehodě nákladního vozidla, které se střetlo s vozíčkářem.

„Stalo se to poblíž vlakového nádraží, do vozíčkáře na přechodu pro chodce v malé rychlosti narazil kamion," řekla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. Podle ní si muže převzala rychlá záchranná služba. „Šlo spíše jen o lehké zranění," uvedla.

Hasiči okolo desáté v Dolní Radechové na Náchodsku vyprošťovali z příkopu linkový autobus, ve kterém cestovalo pět lidí včetně řidiče. Nehoda se obešla bez zranění. Dopoledne také zasahovali v Kamenici u Dobrušky na Rychnovsku. Tam havarovalo osobního auto, které hrozilo pádem ze srázu do potoka. Nikdo nebyl zraněn.

Liberecký kraj

Silnice v Libereckém kraji jsou kvůli sněžení jen velmi obtížně sjízdné. Mokrý rozježděný sníh je i na hlavních tazích, za dopoledne připadlo přes pět centimetrů mokrého sněhu. Kdo může, ať dnes raději nevyjíždí, varoval krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil.

„I když jezdíme ostošest, tak na silnicích zůstává ujetá vrstva mokrého sněhu a chemický posyp na to moc nepomáhá, ani pluhy se do toho moc nedostáváme. Sjízdnost je špatná," uvedl před půl jedenáctou dopoledne.

Problémy jsou podle něj po celém kraji, kamiony mají potíže vyjet sebemenší kopec a jsou odstavené podél krajnic.

„Stojící kamiony jsou na Semilsku v okolí Lomnice nad Popelkou. Další stojí na silnici 35 v Jeřmanickém kopci u Liberce, nefunguje okolí Nového Boru, Svoru," řekl Pospíšil.

Pro nákladní auta nad 3,5 tuny s výjimkou autobusů je už od sedmi hodin ráno uzavřená silnice 10 z Tanvaldu do Harrachova a dále k hranicím do Polska.

Velmi opatrně by měli jezdit i řidiči osobních aut. Podle dispečera by motoristé měli počítat s tím, že dojezdové časy mohou být výrazně delší.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji začalo ve středu před polednem hustě sněžit, silnice především na severu regionu jsou pod sněhem. Silničáři mají venku veškerou techniku. Řidiče nabádají, pokud nemusejí, aby se do hor nevydávali.

„Už to přišlo, máme tady masivní sněžení. Začalo to kolem 10.00, napadlo dosud deset až 15 centimetrů. Velkým problémem jsou nyní kamiony. Nedoporučujeme, aby na Červenohorské sedlo vůbec vyjížděli, řidiči by měli počkat dole, až se to uklidní. Osobní auta silnice s opatrností projedou. Veškerá technika je nyní venku a sníh odklízí," řekl dispečer společnosti, která má na starosti v kraji úklid silnic prvních tříd.

Sněžit začalo i v níže položených částech kraje, sněžení navíc doprovází silný nárazový vítr. Cesty jsou zatím průjezdné, motoristé by však měli dbát na zvýšenou opatrnost. S problémy musejí počítat řidiči také na vedlejších cestách na severu regionu.

 „Je zataženo a silně sněží, ve vyšších polohách fouká nárazový vítr. Všechny vozovky jsou pod sněhem, sněží opravdu hustě. Provádí se údržba, veškerá technika je venku. Bude to chvíli trvat, poté se má oteplit, sněhové srážky by měly být snad už poté jen na horách," řekl dispečer šumperské správy silnic.

S opatrností musejí počítat řidiči také na Jesenicku. Sněžit tam začalo hustě po 10. hodině. „Je tady husté sněžení, silný vítr, chytá to nejvíce oblast Ostružné a Videlského kříže, tam máme nejvíce starostí. Průjezdné to je, na Ostružné provoz částečně komplikoval kamion, ale už je pryč. Všechny sypače jsou nasazeny. Pokud však řidiči nemusejí nyní přejíždět přes tyto kopce, ať raději počkají," řekl dispečer jesenické správy silnic.

Pardubický kraj

Ve východní části Pardubického kraje leží na silnicích nový sníh. Většinou je rozbředlý, ve výše položených oblastech i uježděný. Silničáři také upozorňují na možnost tvorby ledovky. Všechny cesty jsou ale s opatrností sjízdné.

Opatrní by měli být řidiči zvláště na Lanškrounsku, Moravskotřebovsku, Hlinecku, Orlickoústecku a Žamberecku. Sníh pokrývá i vozovky v okolí Vysokého Mýta, Litomyšle, Poličky a v Železných horách.

Na mnoha místech v okresech Svitavy, Ústí nad Orlicí a Chrudim sněží nebo padá déšť se sněhem. Často může jízdu znepříjemňovat silný až nárazový vítr. Podle meteorologů se počasí až do večera příliš nezmění.

Vysočina

Řidiči musejí na silnicích počítat s ujetým nebo rozbředlým sněhem, a to i na dálnici D1. Na kluzkých vozovkách sena Vysočině od rána stalo 16 dopravních nehod, tři lidé se při nich lehce zranili, uvedla kolem desáté hodiny krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Pět řidičů si policii dopoledne stěžovalo na zledovatělou vozovku, volání se týkala úseků na Třebíčsku, Havlíčkobrodsku i Jihlavsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme