Sníh na východě Čech láme větve, energetici řeší desítky poruch

Těžký a mokrý sníh spolu s větrem na východě Čech od soboty láme stromy a větve, které padají do elektrických vedení. V Královéhradeckém kraji energetici v neděli evidovali řadu poruch na vedeních vysokého napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popadané stromy likvidovali hasiči Pardubického kraje také v Hlinsku | Zdroj: HZS Pardubického kraje

K nejpostiženějším oblastem odpoledne patřilo Rychnovsko. Energetici odpoledne evidovali poruchy v Deštném v Orlických horách, Rokytnici, Bartošovicích, Orlickém Záhoří, Bačetíně, Kounově, Liberku, Polomu, Olešnici, Sedloňově, Dobrušce.

Boží Dar zůstává dál uzavřený, vedení města zakázalo i vstup do lesů

Číst článek

Na Náchodsku byla porucha v Novém Městě nad Metují. V Deštném v Orlických horách kvůli výpadkům proudu do 13.00 nejely lyžařské vleky.

V Pardubickém kraji byly ráno dvě poruchy na vedeních vysokého napětí na Svitavsku a Chrudimsku. O poruchách informovala regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

„Naši technici jsou v terénu a i přes špatné počasí, komplikovaný terén, sníh a déšť na opravách stále pracují. Pomáhají nám i pracovníci externích firem,“ uvedla mluvčí. V mnoha případech se energetici k porouchaným vedením musí podle ní přes popadané stromy doslova prořezat.

S popadanými stromy bojují i hasiči

S následky popadaných stromů od soboty bojují v Pardubickém kraji i hasiči. Do nedělního odpoledne zasahovali u 78 událostí, z toho 70 výjezdů se týkalo popadaných stromů.

„Jednalo se zejména o popadané a polámané stromy pod tíhou sněhu, ale i kvůli silnému větru. Dále se jednalo o zapadlé osobní automobily, dodávky, autobusy i kamiony," řekla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Do Česka během nedělní noci přijde silný vítr, varují meteorologové

Číst článek

Popadané stromy pardubičtí hasiči likvidovali zejména na Chrudimsku a Orlickoústecku. Zasahovali v Hlinsku, Červené Vodě, Vápenném Podole, Horním Bradle, Pusté Rybné, Všeradově, Králíkách, Čenkovicích, Jablonném nad Orlicí, Včelákově či České Třebové.

V osmi případech hasiči vytahovali zapadlé automobily. Krátce před půlnocí ze soboty na dnešek zasahovali v Kunvaldu, kde zapadl autobus s 11 lidmi.

„Hasiči všechny cestující evakuovali a pomocí automobilového jeřábu autobus ze závěje vytáhli. Po vyproštění autobusu hasiči ještě odstraňovali strom,“ uvedla Horáková. Další autobus hasiči vytahovali ze sněhu dnes před polednem v Hlinsku.

V Královéhradeckém kraji hasiči v neděli odpoledne likvidovali popadané větve ze stromů na silnici mezi Svobodou nad Úpou a Černým Dolem v Krkonoších. Stromy, které byly pod tíhou sněhu nebezpečně nahnuté, hasiči prořezávali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme