Sníh na východě Čech láme větve, energetici řeší desítky poruch

Těžký a mokrý sníh spolu s větrem na východě Čech od soboty láme stromy a větve, které padají do elektrických vedení. V Královéhradeckém kraji energetici v neděli evidovali řadu poruch na vedeních vysokého napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popadané stromy likvidovali hasiči Pardubického kraje také v Hlinsku

Popadané stromy likvidovali hasiči Pardubického kraje také v Hlinsku | Zdroj: HZS Pardubického kraje

K nejpostiženějším oblastem odpoledne patřilo Rychnovsko. Energetici odpoledne evidovali poruchy v Deštném v Orlických horách, Rokytnici, Bartošovicích, Orlickém Záhoří, Bačetíně, Kounově, Liberku, Polomu, Olešnici, Sedloňově, Dobrušce.

Boží Dar zůstává dál uzavřený, vedení města zakázalo i vstup do lesů

Číst článek

Na Náchodsku byla porucha v Novém Městě nad Metují. V Deštném v Orlických horách kvůli výpadkům proudu do 13.00 nejely lyžařské vleky.

V Pardubickém kraji byly ráno dvě poruchy na vedeních vysokého napětí na Svitavsku a Chrudimsku. O poruchách informovala regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

„Naši technici jsou v terénu a i přes špatné počasí, komplikovaný terén, sníh a déšť na opravách stále pracují. Pomáhají nám i pracovníci externích firem,“ uvedla mluvčí. V mnoha případech se energetici k porouchaným vedením musí podle ní přes popadané stromy doslova prořezat.

S popadanými stromy bojují i hasiči

S následky popadaných stromů od soboty bojují v Pardubickém kraji i hasiči. Do nedělního odpoledne zasahovali u 78 událostí, z toho 70 výjezdů se týkalo popadaných stromů.

„Jednalo se zejména o popadané a polámané stromy pod tíhou sněhu, ale i kvůli silnému větru. Dále se jednalo o zapadlé osobní automobily, dodávky, autobusy i kamiony," řekla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Do Česka během nedělní noci přijde silný vítr, varují meteorologové

Číst článek

Popadané stromy pardubičtí hasiči likvidovali zejména na Chrudimsku a Orlickoústecku. Zasahovali v Hlinsku, Červené Vodě, Vápenném Podole, Horním Bradle, Pusté Rybné, Všeradově, Králíkách, Čenkovicích, Jablonném nad Orlicí, Včelákově či České Třebové.

V osmi případech hasiči vytahovali zapadlé automobily. Krátce před půlnocí ze soboty na dnešek zasahovali v Kunvaldu, kde zapadl autobus s 11 lidmi.

„Hasiči všechny cestující evakuovali a pomocí automobilového jeřábu autobus ze závěje vytáhli. Po vyproštění autobusu hasiči ještě odstraňovali strom,“ uvedla Horáková. Další autobus hasiči vytahovali ze sněhu dnes před polednem v Hlinsku.

V Královéhradeckém kraji hasiči v neděli odpoledne likvidovali popadané větve ze stromů na silnici mezi Svobodou nad Úpou a Černým Dolem v Krkonoších. Stromy, které byly pod tíhou sněhu nebezpečně nahnuté, hasiči prořezávali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme