Hasiči odklízejí ze střech sníh. Ale jen tam, kde by při pádu mohl někoho ohrozit

Česko sevřel mráz. Meteorologové vydali výstrahu před nízkými teplotami pro jih a západ Čech, varování platí i pro část Středočeského kraje nebo Vysočinu. Ještě v pondělí přitom masy tajícího sněhu padaly ze střech a lámaly větve stromů. Hasiči v Praze vyjeli kvůli sněhu třicetkrát. Odklízeli ho ze střech škol nebo pošty. Zasahovali třeba i ve Voršilské ulici.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražští hasiči pomáhali v předchozích dnech i s úklidem sněhu ze střechy, například na školách a hlavní poště v centru metropole | Foto: Roma Půta | Zdroj: HZS hlavního města Prahy

„Odstraňujeme převisy sněhu a ledu ze střechy školní družiny, protože to hrozí pádem a může to někomu ublížit,“ říká pro Radiožurnál velitel zásahu Jiří Pokorný.

Hasiči ale neodklízejí sníh z každé střechy. „Naše operační středisko bere jen situace, kdy to je opravdu ohrožující stav,“ doplňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražští hasiči odklízeli sníh z některých střech, většinou je to ale na majitelích budov. Natáčela Jana Magdoňová

Pražští hasiči podle jejich mluvčího Martina Kavky zasahují jen u veřejných budov.

„Každý majitel soukromého objektu nebo obytného objektu si musí sněhový převis zlikvidovat sám vlastními silami a jsou na to specializované firmy. My jako pražští hasiči vyjíždíme pouze k budovám státního významu, státních institucí nebo škol,“ vyjmenovává.

Pokud by sníh například spadl na zaparkované auto, řešila by vzniklou škodu pojišťovna. „Pokud má majitel auta havarijní pojištění, u kterého je součástí krytí škod tíhou nebo pádem sněhu, tak ta škoda se kryje z havarijního pojištění,“ vysvětluje mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Exnerová.

Česko sevřel mráz. Výhybky zatuhly, Šumava hlásí historických minus 33 stupňů

Číst článek

Pokud ale takové pojištění řidič nemá nebo pokud padající sníh a led ze střechy někoho zranil, je potřeba kontaktovat majitele budovy.

„Poté se šetří, zda je majitel domu odpovědný. Pokud se prokáže, že ano, tak se to hradí z jeho pojištění odpovědnosti. Je ale důležité si to u pojišťovny správně nastavit, protože každé pojištění odpovědnosti má jiný rozsah,“ dodává.

Pojištění odpovědnosti ze zákona nicméně majitel budovy mít nemusí.

Podle České asociace pojišťoven je také důležité, aby lidé nehodu nafotili. Při větších škodách a zranění je pak důležité zavolat policii. Stejný je postup i v případě, že chodec uklouzne na neuklizeném chodníku před domem. Vzniklé škody můžou jít do statisíců v případě úrazů i do milionů.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme