Kvůli silným dešťům nesmějí turisté splouvat Teplou Vltavu na Šumavě

Správa Národního parku Šumava zakázala kvůli silným dešťům splouvání Teplé Vltavy na Šumavě. U Soumarského Mostu stoupla hladina řeky o 150 centimetrů a voda tam ráno dosahovala skoro dvou metrů, řekl Radiožurnálu mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

Soumarský Most Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodáci na Vltavě. Ilustrační foto. | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Jelikož je hladina velmi vysoko, je splouvání v této chvíli nebezpečné. Proto jsme zakázali splouvání mezi Soumarským Mostem a Pěknou splouvání. Jak hladina opadne na bezpečnou mez, bude to opět možné,“ uvedl Dvořák.

Jan Švarc ze šumavského národního parku se domnívá, že podobná situace bude panovat i ve čtvrtek a v pátek. „Možná že v sobotu se bude moct zase splouvat. Ale to teprve uvidíme. Až trochu klesne hladina, průvodci budou moct na řeku a zjistí, jestli někde nespadly přes řeku podemleté stromy,“ uvedl.

Nedaleko Soumarského mostu hasiči ve středu ráno evakuovali zaplavený kemp. „Jednalo se o osm lidí a nikdo nebyl zraněn,“ řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Zvýšení hladiny řek způsobila silná bouřka, která zasáhla oblast Šumavy především v první polovině úterní noci. „Například v Bučině u Kvildy spadlo za hodinu 60 milimetrů vody,“ řekl hydrolog Tomáš Vlasák. Dodal, že se jednalo o silné lokální bouřky, které by však více neměly mít vliv na další případné stoupání hladin řek.

Andrea Kubová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme