Teplotní rekordy už jedenáctý měsíc v řadě. Letošní duben byl nejteplejším v historii měření

Letošní duben se jako 11. měsíc v řadě stal nejteplejším v historii měření. V prohlášení to uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus, podle které průměrná dubnová teplota u zemského povrchu činila 15,03 stupně Celsia, a byla tak o 0,67 stupně Celsia nad průměrem z let 1991 až 2020.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaro, ilustrační foto

Letošní duben globálně pokořil dosavadní maximum z roku 2016 o 0,14 stupně (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Copernicus už letos v lednu oznámil, že loňský rok byl s průměrnou globální teplotou 14,98 stupně Celsia nejteplejším v historii měření. S velkým náskokem předstihl rok 2016, který byl předchozím rekordmanem. Letošní duben pak globálně pokořil dosavadní maximum z roku 2016 o 0,14 stupně.

V jižních Čechách bylo asi vidět gustnado. Jev podobný tornádu zvládne odnést i zahradní trampolínu

Číst článek

Rekordně teplé dubnové počasí letos jen těsně nezaznamenala Evropa, kde průměrná teplota byla o 1,49 stupně Celsia vyšší než průměr za duben 1991–2020. Šlo o druhý nejteplejší duben v historii měření. Nejvíce nadprůměrné teploty byly v dubnu ve východní Evropě, naopak podprůměrné hodnoty byly ve Skandinávii a na Islandu.

Copernicus upozornil, že údaje o průměrné teplotě v Evropě smazávají kontrast mezi vedry a mrazem, který západ starého kontinentu zažil na začátku a ve druhé polovině dubna.

Mimo Evropu byly teploty nejvíce nadprůměrné na severu a severovýchodě Severní Ameriky, v Grónsku, ve východní Asii, na severozápadě Blízkého východu, částečně v Jižní Americe a ve většině Afriky.

„El Niňo dosáhl vrcholu na začátku roku a teplota povrchu moře ve východní části tropického Pacifiku se nyní vrací k neutrálním podmínkám,“ uvedl šéf programu Copernicus Carlo Buontempo s odkazem na klimatický jev, který dočasně ohřívá části Tichého oceánu a ovlivňuje počasí po celém světě.

„Zatímco však teplotní výkyvy spojené s přírodními cykly, jako je El Niňo, přicházejí a odcházejí, dodatečná energie zachycená v oceánu a atmosféře v důsledku rostoucí koncentrace skleníkových plynů bude i nadále tlačit globální teplotu k novým rekordům,“ dodal Buontempo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme