Letošní červen byl v pražském Klementinu nejteplejší za 244 let

Letošní červen byl v pražském Klementinu nejteplejší od začátku měření v roce 1775. S průměrem 24,5 stupně Celsia byl o dva stupně teplejší než dosud rekordní červen 1811. V rámci celého roku byl letošní červen i třetím nejteplejším měsícem od začátku měření, teplejší byl už jen srpen 1807 a červenec 2006. Na svém webu o tom v úterý informoval Český hydrometeorologický ústav.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Oproti normálu z let 1981 až 2010 byl letošní šestý kalendářní měsíc teplejší o 5,7 stupně. „Není bez zajímavosti, že s takovouto průměrnou teplotou by byl mimořádně nadnormální i červenec,“ uvedl meteorolog Pavel Jůza.

Nejvyšší průměrná denní teplota letošního června byla v Klementinu naměřena 26. června, a měla hodnotu 31,3 stupně. Vyšší průměrnou hodnotu v tomto měsíci v Klementinu dosud nikdy nezaznamenali.

„Vyšší průměrná denní teplota než 26. června nebyla dosud překonána ani v srpnu, pouze jednou v červenci, a to dne 27. července 1782, s průměrnou teplotou 31,9 stupně,“ poznamenal Jůza.

Studie: Klimatické změny vyvolané lidmi navýšily nedávné extrémní teploty o čtyři stupně

Číst článek

Poslední červnový den padl v Klementinu i absolutní teplotní rekord, který má nyní hodnotu 37,9 stupně. Denní teplotní průměr se ale 30. června vyšplhal „jen“ na 29,4 stupně Celsia.

Další zajímavostí letošního června je i to, že denní průměr v Klementinu žádný den neklesl po 20 stupňů. To se v červnu za celou dobu měření ještě nikdy nestalo.

„Nejnižší průměrná denní teplota v červnu 20,5 stupně nemá obdoby, nejvíc se blíží červny 1781 a 1889, kdy nejnižší průměrná denní teplota byla 17,1 stupně Celsia,“ vyzdvihl Jůza.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme