V Česku pokračuje tropické počasí. V Plzni naměřili téměř 35 stupňů, padly tři teplotní rekordy

Teploty v Česku v pátek druhým dnem stoupaly nad tropických 30 stupňů. Stejně jako ve čtvrtek bylo nejtepleji v Plzni-Bolevci, kde naměřili 34,9 stupně Celsia. Rekordů přesto mnoho nepadlo. Z více než 150 stanic s alespoň třicetiletou délkou záznamů zaznamenaly nová teplotní maxima pro 18. červen pouze tři. Důvodem byla mimořádně horká polovina června před osmi lety. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku již druhý den stoupají teploty nad 30 stupňů (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Maximální denní teploty v Česku se v pátek odpoledne pohybovaly nejčastěji mezi 28 a 32 stupni Celsia. Nejtepleji bylo v nížinách na západě Čech, kde se rtuť teploměru dostávala i nad 33 stupňů.

Přes 34 stupňů Celsia zaznamenaly dvě stanice, obě v Plzni. Zatímco v Bolevci se teplota blížila 35 stupňům, na Mikulce bylo 34,1 stupně Celsia.

Do Česka dorazila vlna veder. Hasiči varují před rizikem požárů, stačit může i odhozená zápalka

Číst článek

Více bylo stanic, kde v pátek naměřili přes 33 stupňů. Například v Praze-Komořanech meteorologové naměřili 33,1 stupně, stejně jako ve Stříbře. V Dobřanech na Plzeňsku bylo 33,4 stupně Celsia.

Rekordy pro 18. červen v pátek přepisovaly pouze tři stanice, které měří alespoň 30 let. Jednou z nich byla Paseka na Olomoucku, kde naměřili 31 stupňů, druhou Tuhaň na Mělnicku s teplotou 33,4 stupně. Třetí stanicí s novým rekordem je po pátku Mořkov na Novojičínsku s 29,8 stupni Celsia.

Podle předpovědi ČHMÚ budou tropické teploty pokračovat i o víkendu. V neděli by mohlo být ojediněle i 36 stupňů. Nad tropickou třicítkou by měly teploty být ještě v pondělí, kdy už ale na většině území Česka bude pršet.

Vysoké teploty přidělávají práci zdravotnickým záchranářům. Třeba v Praze vyjeli v pátek za denní směnu ke 27 kolapsům, za kterými velmi pravděpodobně mohlo být horké počasí, řekla ČTK před 18.00 mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

„Dbejte na pitný režim, nepobývejte dlouho na přímém slunci a velké fyzické námahy se raději vyvarujte,“ napsala na twitteru. V Ústeckém kraji pomohli do 14.00 záchranáři 18 lidem, kteří se potýkali s nevolností a slabostí. Několik z nich zkolabovalo, řekl mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme