V Česku znovu padaly teplotní rekordy. V Husinci-Řeži naměřili 37,2 stupně

Teplotní maxima v Česku se ve čtvrtek pohybovala většinou mezi 31 a 35 stupni, místy bylo i přes 36 stupňů. Nejvyšší teplotu opět zaznamenala středočeská stanice Husinec-Řež, kde bylo 37,2 stupně Celsia.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západ slunce

Západ slunce | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Teplotní rekordy pro 2. srpen byly překonány přibližně na třetině stanic, které měří teplotu alespoň 30 let. Údaje zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém webu.

V Čechách byly ve čtvrtek teploty nepatrně nižší než ve středu. Naopak na Moravě a ve Slezsku se mírně oteplilo.

Vědci hlásí rekordní množství skleníkových plynů. Mění se globální klima, extrémy budou častější, varují

Číst článek

Druhou nejvyšší teplotu dne naměřili meteorologové v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi, kde se rtuť v teploměru vyšplhala na 36,8 stupně. Tím byl zároveň překonán místní rekord 34,2 stupně, který pocházel z roku 2012.

Teplotní maxima

Dosavadní teplotní maxima pro 2. srpen ve čtvrtek padla na 46 z celkem 145 stanic ČHMÚ, které měří alespoň tři desetiletí. Tabulku rekordů měnili například v Semčicích na Mladoboleslavsku, kde měl původní rekord z roku 1921 hodnotu 34 stupňů. Ve čtvrtek byl překonán o 1,4 stupně.

Středočeská stanice v Husinci-Řeži u Prahy naměřila nejvyšší teploty v Česku i v předchozích dnech. V úterý se v Řeži teploměr vyšplhal na 37,6 stupně a ve středu ještě o čtyři desetiny stupně výše.

V Klementinu chladí knihy vodou z Vltavy. Horko by mohlo vzácné dokumenty poškodit

Číst článek

Místní starostka Jana Münzbergerová přičítá vysoké hodnoty celkovému terénu a zejména okolním skalám, které akumulují teplo. I podle meteorologů jsou vysoké teploty v lokalitě dány tamním terénem. Automatická měřicí stanice je v malé nadmořské výšce, kde jsou i nejvyšší teploty. Navíc je mezi skalami, které odpoledne rozehřívá slunce, a obklopená stromy, kterými neprofoukne vítr a udržuje se tam horký vzduch.

Rekordy na Vysočině

Teplotní maxima padala i na Vysočině, kde byly rekordy překonány hned na deseti meteorologických stanicích, které měří déle než dvě desetiletí. Nejvyšší teplotu, 34,4 stupně Celsia, zaznamenaly přístroje v Havlíčkově Brodě. Dosavadní maximum z roku 2013 tam bylo nižší o sedm desetin stupně. V Bystřici nad Pernštejnem padl teplotní rekord starý 51 let. Informoval o tom Petr Münster z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Bystřici nad Pernštejnem meteorologové naměřili 32,7 stupně, zatímco v doposud nejteplejším stejném srpnovém dnu roku 1967 to bylo 31,5 stupně. Teplotní rekord ze stejného roku byl ve čtvrtek vyrovnán v Moravských Budějovicích, kde se teplota zastavila na rovných 33 stupních Celsia.

Na sedmi měřicích stanicích v kraji ve čtvrtek byly překonány doposud nejvyšší denní teploty z roku 2013. V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku bylo hodnotou 33,2 stupně překonáno dosavadní patnáct let staré maximum, a to o 1,6 stupně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme