V Klatovech naměřili 18,2 stupně Celsia. Meteorologické stanice zaznamenaly teplotní rekordy

Na pětině meteorologických stanic v Česku měřících déle než 30 let v neděli padly teplotní rekordy. Nejvyšší byla teplota v Klatovech, a to 18,2 stupně Celsia. Na svém webu to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Rekord padl třeba i v Českých Budějovicích na stanici v části Rožnov, která funguje už 136 let. Naměřeno tam bylo 17,2 stupně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hory, sníh a déšť

hory, sníh a déšť | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Do České republiky se podle meteorologů dostával teplý vzduch od jihozápadu a dál se oteploval při překonávání Šumavy.

Sněhová mizérie v Česku? Současná nadílka pomůže, suchou zimu ale nezachrání, říká klimatolog Zahradníček

Číst článek

„Nejvyšší zaznamenané teploty tak byly dosahovány v Plzeňském, Jihočeském a částečně i Středočeském kraji, kde maxima vystupovala v průměru na 13 až 17 stupňů Celsia,“ sdělil Josef Hanzlík z ČHMÚ.

Překonávány byly dosavadní rekordy pro 16. únor naměřené většinou v roce 1998, nebo loni. Třeba právě původní rekord ze stanice v Klatovech, která měří údaje už 106 let, pocházel z roku 1998. Nedělní teplota ho překonala o více než čtyři stupně.

Rekord z Českých Budějovic o hodnotě 17,2 stupně zase překonal o 1,3 stupně původní maximum zaznamenané loni. Na jihu Čech bylo v neděli ale nejtepleji v Křemži na Českokrumlovsku, kde se odpoledne hodnota zastavila na 17,7 stupně. Jedná se o novou měřicí stanici, řekl František Vavruška z českobudějovické pobočky ČHMÚ.

Teplo i na horách

Mimořádné teplo se v neděli nevyhnulo ani horským oblastem. Třeba na šumavské stanici Kvilda-Perla v nadmořské výšce nad 1000 metrů nad mořem, která patří kvůli poloze v mrazové kotlině spíše k chladnějším místům, rtuť vystoupala až na 14,6 stupně nad nulou.

Teplo vydrží na jihozápadě Česka i v noci. „Vlivem větru a pokračujícímu přílivu teplého vzduchu bude nedělní noc nebývale teplá, zejména na jihozápadě území, kde by se minimální teploty měly pohybovat mezi 15 a deseti stupni,“ uvedl Hanzlík.

Také v pondělí pak v části republiky rtuť vystoupá přes den na deset až 15 stupňů. „Již několikátou teplou epizodu této zimy ukončí zítra (v pondělí) studená fronta, která vstoupí na západ našeho území v ranních hodinách a líně se bude posouvat v průběhu dne směrem k jihovýchodu. Další teplá epizoda je předpokládána opět na závěr příštího týdne,“ doplnil Hanzlík.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme