‚Je to katastrofa.‘ Kvůli horku uhynuly v největším rybníku na Moravě desítky tun ryb

V rybníku Nesyt na Břeclavsku uhynuly kvůli horkému počasí desítky tun ryb. Vysoké teploty způsobují nedostatek kyslíku ve vodě a zároveň nedostatek vody. Škoda je v milionech. Nesyt je největší rybník na Moravě, nasazeno v něm bylo 150 tisíc ryb.

Břeclav (Aktualizováno: 18:14 10. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rybníku Nesyt uhynuly kvůli horkému počasí desítky tun ryb | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Uhynulých je podle prvotního odhadu asi 40 tun ryb, uvedl v pátek jednatel Rybářství Hodonín Oldřich Pecha, firma rybník obhospodařuje. A podle Jiřího Kmeta ze správy CHKO Pálava hrozí, že škody ještě porostou.

Rybáři na místě už od rána leklé ryby odklízejí, na místě jsou kafilerní boxy. Práce podle všeho potrvají i o víkendu. „Byly to hotové ryby už skoro přichystané k výlovu. Je to katastrofa," uvedl jednatel.

Dosud se přesně neví, kolik ryb přežilo. Ze 150 tisíc nasazených ryb tvořili asi 90 procent kapři, byli tam však i candáti, sumci, štiky či úhoři.

V rybníku Nesyt uhynuly kvůli horkému počasí desítky tun ryb | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Pecha uvedl, že hladina je o více než metr níž, v rybníku chybí asi tři miliony metrů krychlových vody.

„A to je ten problém, protože ryby tam byly nasazeny pro normální vodní režim. Srážkový deficit je ale natolik silný, že to prostředí v rybníku není schopno takové množství ryb utáhnout. Snažili jsme se nějaké odchyty dělat už v létě, abychom rybníku ulevili, ale bohužel to nestačilo," řekl jednatel.

Rybník Nesyt patří mezi Lednické rybníky, jde o největší rybník na Moravě a jeden z největších v republice. Vodní plocha má rozlohu kolem 300 hektarů.

Úhyny ryb hlásí Praha i Ponětovice

Ryby hynou také v Praze. Lesy hlavního města, které spravují toky a rybníky v metropoli, evidují úhyn ryb v Čimickém rybníku, v rybnících Pod Vlkem a Martiňák, na potoku Botič a nově také na Rokytce.

Teplé počasí a vysoké teploty mění návyky zvířat. Na pobřeží Francie připlavalo hejno jedovatých rejnoků

Číst článek

Na Rokytce byl úhyn způsoben tím, že došlo k drobné dešťové události a k následnému vyplavení znečištění z odlehčovačů jednotné kanalizace. Ryby by za normálního stavu a za normálních průtoků byly tyhle výkyvy schopné vyrovnat, ale protože je dlouhotrvající sucho, tak ryby hynou. Nejsou schopny si s tím poradit," řekl zástupce vedoucího střediska Vodní toky Lesů hlavního města Richard Beneš s tím, že jsou ryby kvůli dlouhotrvajícím vysokým teplotám a suchu stresované.

Na revírním rybníku Martiňák uhynulo zhruba 200 kilogramů ryb. Na Čimickém rybníku uhynulo kolem 150 kilogramů ryb. Druhý uvedený rybník neslouží chovu ryb, ale ryby se tam dostaly kvůli lidem, kteří je do rybníku vypustili, nebo vodnímu ptactvu.

Velké množství ryb uhynulo ve středu také v Ponětovicích na Brněnsku. „Předseda místního spolku uklízel břehy a na rukách měl husí kůži. Úhyn odhadoval na tuny,“ hlásila z místa reportérka Radiožurnálu Karolína Peřestá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme