Bouřky v Česku: blesk v Liberci zasáhl dům, pět lidí skončilo v nemocnici. Padající strom zranil cyklistu

Českem se prohnala bouřka, kterou doprovázelo krupobití, vydatný déšť a silný vítr. Hasiči vyjížděli hlavně k popadaným stromům. Jeden zranil v Pardubickém kraji cyklistu. V Liberci zasáhl blesk dům, pět lidí skončilo v nemocnici. V Jihlavě stromy poškodily asi 20 aut. Hasiči Královéhradeckého kraje pomohli pacientovi napojenému na plicní ventilaci. Na některých místech nefunguje elektřina a nejezdí vlaky.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 11:55 30. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v Pardubickém kraji odstraňují kvůli bouřce popadané stromy

Hasiči v Pardubickém kraji odstraňují kvůli bouřce popadané stromy | Zdroj: HZS Pardubického kraje

Nejvíce práce měli hasiči v Jihočeském, Středočeském, Plzeňském, Karlovarském a Pardubickém kraji. „Za posledních dvanáct hodin jsme zasahovali u 2031 technických pomocí. Situace se naštěstí již uklidňuje. Aktuálně je v celé České republice řešeno 153 technických pomocí a počty dále klesají,“ uvedli ve středu ráno na twitteru Hasiči ČR.

OBRAZEM: ‚Už to není ta vesnice, co jsem znal.‘ Úklid ve Stebně pokračuje, pomohli i studenti

Číst článek

Dodávky elektrického proudu se po nočních bouřkách daří obnovovat, kolem desáté ranní evidovaly distribuční firmy asi 86 tisíc domácností bez elektřiny, v noci to bylo až 300 tisíc odběratelů. Vyplývá to z informací společnosti ČEZ Distribuce a firmy EG.D ze skupiny E.ON.

Nejvíce postiženy zůstávají jižní a východní Čechy. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení.

Silné bouřky způsobily problémy také na železnici, a to zejména kvůli pádům stromů do kolejiště nebo na trakční vedení. Zastaven či výrazně omezen byl provoz kolem osmé hodiny ranní na zhruba desítce tratí. Z těch hlavních jsou stále problémy mezi Českými Budějovicemi a Horním Dvořištěm. 

Omezení na regionálních tratích přetrvávají například na Strakonicku a Vimpersku, dále na Vysočině na Jihlavsku. Situaci mohou lidé sledovat v interaktivní mapě.

Několik řek ještě ve středu ráno dosahovalo povodňových stupňů. Úslava v Prádle na jižním Plzeňsku měla v pondělí ráno druhý stupeň povodňové aktivity, v Plzni-Koterově byla na prvním stupni. První povodňový stupeň hlásila i Berounka ve Zbečně. Do 12.00 platí pro většinu Česka kromě východního cípu republiky výstraha meteorologů před možnými povodněmi.

Liberecký kraj

Při bouřce v noci na středu blesk zasáhl dům v Liberci – Starém Harcově. Pět lidí, z toho tři děti, převezli záchranáři do nemocnice v Liberci k dalšímu vyšetření. Nadýchali se škodlivin, informovali mluvčí hasičů a záchranné služby.

„Nebylo to nic vážného, všichni měli lehké potíže. Převezeni byli do Krajské nemocnice Liberec k dalšímu vyšetření, protože se samozřejmě musí udělat odběry,“ uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Větší škody by neměly být ani na domě. „Blesk poškodil elektroinstalaci a zapálil nějaké noviny,“ uvedl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

Bouře Liberecký kraj zasáhla podle Suchardy jen okrajově. Hasiči měli od půlnoci 12 výjezdů k popadaným stromům, zejména na Semilsku a Českolipsku. Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová uvedla, že v kraji energetici opravovali jen jednotlivé poruchy. Z meteorologických stanic v kraji v noci nejvíce srážek zaznamenala Souš v Jizerských horách, napršelo tam bezmála 40 milimetrů.

Vysočina

Hasiči na Vysočině měli od úterního večera kvůli počasí přes 200 výjezdů, hlavně kvůli odstraňování popadaných stromů. Hasiči nejčastěji zasahovali na Žďársku, do středečních 6.00 tam museli vyjíždět k více než 60 událostem, nejméně zásahů evidují na Třebíčsku. U Žďáru nad Sázavou v nich napršelo přes 41 litrů na čtvereční metr.

V Jihlavě zachraňovali uvolněnou střechu nad ubytovnou ve Znojemské ulici. Na parkovišti v ulici Na Kopci popadané větve a stromy poškodily asi 20 aut, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

„Naštěstí zatím nemáme hlášena žádná vážná zranění. Dvě lehká zranění s nutností ošetření v nemocnici v Pelhřimově si vyžádala událost, která se stala v úterý kolem půl desáté večer na silnici I/19 mezi obcemi Leskovice a Čížkov na Pelhřimovsku. Před jedoucí vozidlo Peugeot 306, ve kterém cestovali dva muži, náhle dopadl strom, který se vyvrátil poryvem větru,“ uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Auto do stromu nejprve narazilo, pak skončilo v příkopu.

Tornádo na Moravě je náhoda, nesouvisí to s klimatickou změnou, uklidňuje bioklimatolog Žalud

Číst článek

Na Žďársku museli vedle odklízení stromů hasiči zajišťovat také spadlé elektrické vedení v Novém Městě na Moravě. Problémy jsou tak místy i s dodávkami elektřiny.

Bez energie se na východě Čech ocitlo až 30 tisíc domácností, s postupujícími opravami se ale počet výpadků snižuje, uvedla za společnost ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Poruchy musí řešit i společnost EG.D, uvedl její mluvčí Roman Šperňák. Na Vysočině a v Jihomoravském kraji je podle něho bez proudu asi 48 tisíc domácností. Nejzasaženější je na Vysočině oblast Jihlavy, Třebíče a Žďáru nad Sázavou, v Jihomoravském kraji Blanensko.

Bouřky omezily i železniční dopravu. Kvůli poruše na zabezpečovacím zařízení nebo poruše trakčního vedení nejezdí vlaky mezi stanicemi Pohled a Přibyslav, Přibyslav a Sázava u Žďáru, mezi Havlíčkovým Brodem a Kostelcem u Jihlavy a z Kostelce do Telče. Podle Správy železnic jsou důvodem také popadané stromy na kolejích. U Dobronína narazil vlak do stromu. Podle Musilové se událost obešla bez zranění.

Na dálnici D1 omezovaly spadlé stromy provoz na několika místech okolo 119. a 129. kilometru. Neprůjezdný byl kvůli nim i výjezd na 112. kilometru. Krátce po půlnoci byla dálnice zcela průjezdná.

Pardubický kraj

Hasiči v Pardubickém kraji zasahovali kvůli bouřce u 223 případů. „Místy nás potrápil přívalový déšť s úhrny kolem 50 mm a někde byly nárazy větru až kolem 90 km/h, někde kroupy,“ informovala jejich mluvčí Vendula Horáková. Nejčastěji podle ní museli řešit popadané stromy nebo spadlé sloupy elektrického vedení.

Spolu se záchranáři pak museli pomoct cyklistovi, na kterého spadl strom. „Zřejmě největší událostí bude pád stromu na cyklistu, který v noci při bouřce projížděl na kole u slepého ramene Labe. Padající strom cyklistu zranil,“ uvedla Horáková.

Záchranáři Pardubického kraje za 12 hodin ošetřili na celém území kraje 24 pacientů. Všichni pacienti utrpěli lehká zranění a byli převezeni do zdravotnických zařízení.

Plné ruce práce mají v Pardubickém kraji také energetici. V Pardubickém kraji v šest ráno evidovali 28 poruch na vedení vysokého napětí, v deset dopoledne jich zbývalo 24.

„Poruchové čety jsou v terénu od včerejšího večera. Pracovaly přes noc. Prioritou je obnovit dodávky elektřiny všude, kde je to možné. Navýšili jsme počty pracovníků jak v terénu, tak na dispečinku i call centru,“ popsala situaci mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

Kvůli popadaným stromům nejezdí vlaky v úseku Choceň – Týniště nad Orlicí. České dráhy na regionální trati zavedly náhradní autobusovou dopravu.

Královéhradecký kraj

Hasiči v Královéhradeckém kraji měli 132 výjezdů. Řešili především popadané stromy nebo poškození elektrického vedení. Při bouřce nebyl podle jejich mluvčí Martiny Götzové nikdo zraněn.

Pomoci ale museli hasiči pacientovi napojenému na plicní ventilaci. „Do Nové Města nad Metují byla vyslána profesionální jednotka hasičů z Náchoda, aby sem dovezla elektrocentrálu pro pacienta, který je napojen na plicní ventilaci. Centrálu hasiči zapojili a ponechali ji na místě až do doby, než bude dodávka elektrického proudu spolehlivě obnovena,“ popsala Götzová.

A jejich pomoc byla potřeba také v drůbežárně ve Smiřicích. „Hasiči byli požádáni o doplnění vody na chlazení agregátu v místní drůbežárně, aby byly zajištěny základní podmínky pro chovaná zvířata,“ doplnila.

V Týništi nad Orlicí pak osobní auto narazilo do spadlého stromu. „Naštěstí se jednalo o náraz v malé rychlosti, přičemž nikdo nebyl zraněn. Dobrovolná jednotka z Třebechovic pod Orebem pomohla s odstraněním vozidla mimo komunikaci,“ upřesnila mluvčí hasičů.

Jihočeský kraj

Hasiči kvůli bouřce měli od středečního večera v Jihočeském kraji více než dvě stě událostí, které souvisely s bouřkou, ve středu o tom informovala jejich mluvčí Vendula Matějů.

Největší nápor byl na hasiče od středečních 20.00 do 22.00, kdy museli zasahovat dvěstěkrát. „Od 23.00 do dnešních 4.30 vyjeli k dalším 40 událostem. Vždy se jednalo odstraňování popadaných stromů,“ uvedla Matějů.

Pomoc po tornádu funguje dobře. Makroekonomicky to nebude mít takový dopad, míní Dlouhý

Číst článek

Na jihu Čech stále zůstává po noční bouřce 26 tisíc domácností bez elektřiny. Je to o 11 tisíc méně než ve středu ráno. Poruchy byly v noci po celém kraji, uvedl mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák.

„Aktuálně je nejvíce omezené území v jihovýchodních částech okresů České Budějovice, Český Krumlov a jihozápadní část okresu Jindřichův Hradec. Jedna z nejzávažnějších poruch byla v okolí Velešína, kde se nám povedlo velmi rychle připojit náhradním zdrojem čističku odpadních vod, která by jinak mohla ohrožovat přehradu Římov,“ uvedl kolem středeční jedenácté hodiny Šperňák.

Popadané stromy a poničené trakční vedení omezilo železniční dopravu. Jde hlavně o tratě Blatná – Nepomuk, Číčenice – Dívčice, Rybník – Lipno nad Vltavou, České Budějovice – Horní Dvořiště nebo Veselí nad Lužnicí – Jindřichův Hradec. Výluky na tratích by měly dnes skončit.

Středočeský kraj

Středočeští hasiči zasahovali kvůli bouřkám a dešti u 283 událostí. Všechny události se obešly bez zranění. Nejpostiženější bylo Příbramsko, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Mezi úterní 21.00 a 22.00 byla každých 37 sekund nahlášena hasičům na tísňovou linku nová událost. Nejčastěji šlo o popadané stromy. „Nárůst po půlnoci už nebyla zdaleka tak dramatický jako po 21.00,“ řekl Gabriel. Ve středu ráno hasiči zasahají u 18 případů, většinou jde opět o popadané stromy.

V Načeradci na Benešovsku zapálil blesk stodolu. Hasičům se podařilo uchránit rodinný dům za tři miliony korun, zachránili zhruba 30 kuřat. S požárem bojovalo šest jednotek hasičů. Vznikla škoda 1,5 milionu korun.

Bouřky a silný vítr způsobily problémy také na železnici. Vlaky ve středu ráno nejezdí například na trati Písek – Zdice. Mezi stanicemi Strančice – Říčany jezdí vlaky po jedné koleji kvůli poruše trakčního vedení.

Jihomoravský kraj

Hasiči v Jihomoravském kraji kvůli noční bouřce a silnému větru zasahovali u 125 událostí. Šlo především o popadané stromy. Nejčastěji jezdili do okresu Blansko. Mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška uvedl, že v Dolních Věstonicích na Břeclavsku vítr poškodil i několika střechám krytinu.

„Přes 60 událostí bylo na Blanensku, 16 na Brněnsku, 14 na Vyškovsku. Na Břeclavsku jich evidujeme osm, na Hodonínsku tři,“ uvedl mluvčí.

Bouře šla vesměs mimo tornádem zasažené oblasti. Hasiči ale budou muset opravit zhruba 100 střech, které poničilo čtvrteční tornádo, provizorní plachty, které je zakrývaly.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) ve středu po jednání krizového štábu uvedl, že noční bouřky strhly ze střech v místech jižní Moravy zasažených tornádem 70 plachet. Uvedl, že přes den se vše opraví, větší škody nejsou.

Kvůli bouřce a větru někde nefunguje elektřina, energetici na Vysočině a v Jihomoravském kraji evidují přibližně 48 tisíc domácností bez dodávek elektrické energie.

Poruchy se týkají oblastí kolem Třebíče, Jihlavy, Bystřice a Žďáru. V Jihomoravském kraji pak okresu Blansko.

Olomoucký kraj

Hasiči v Olomouckém kraji zasahovali kvůli bouřkám v 90 případech. Po bouřkách odstraňovali hlavně popadané stromy či větší větve na komunikace, budovy, na elektrické vedení či dráty vysokého napětí. Popadané stromy přerušily dopravu na hlavním železničním koridoru a dalších tratích.

„To také způsobilo zastavení dopravy, přesněji několika rychlíků s cestujícími na hlavním koridoru na Prahu u obce Zvole na Šumpersku. Hasiči zde odstraňovali několik spadlých stromů či velkých větví a doprava zde byla po delší čas zcela zastavena v obou směrech,“ uvedl ve středu mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Podle dat Českých drah byl provoz na hlavním koridoru v úseku Červenka – Zábřeh na Moravě zastaven do rána, v 7.10 byl provoz obnoven, mezi stanicemi Moravičany a Červenka je doprava vedena po jedné ze dvou kolejí, uvedly dráhy na svém webu.

„Podobné situace s komplikací a zastavení osobních vlaků jsme v posledních hodinách řešili i v Drahanovicích, Bohdíkově, Olomouc Týnečku a Jesenci,“ uvedl mluvčí hasičů.

Vítr a pády stromů mají v Olomouckém kraji za následek několik poškozených aut, na některých místech museli hasiči čerpat vodu nebo čistit toky. Lidé podle Hošáka stále volají s žádostí o technickou pomoc, situace by se však měla uklidňovat.

Hasiči odstraňovali například větve ze zaparkovaného vozu v Olomouci v ulici Dr. Milady Horákové. „Komplikace po pádu stromů nastala i pro řidiče v Rovensku, který se pokusil vyhnout prudkým manévrem padajícímu stromu a zůstal nebezpečně nakloněný v příkopě. Hasiči na místě ho zajistili a bezpečné dostali zpět na komunikaci,“ dodal Hošák.

V Opatovicích na Přerovsku hasiči zajišťovali přeliv umělého náhonu k nádrži u fotbalového hřiště. Zvýšená hladina ohrožovala blízké rodinné domy, situace se vyřešila po pročištění náhonu. Vodu čerpali v jednom případě také v Hranicích.

Plzeňský kraj

Hasiči v Plzeňském kraji měli po úterní večerní bouři dosud 308 zásahů. Odstraňovali popadané stromy, čerpali vodu a hasili také čtyři požáry v trafostanicích či rozvodnách.

Vydatné srážky se projevily na hladinách řek – Úslava v Prádle na jižním Plzeňsku dosáhla v pondělí ráno druhého stupně povodňové aktivity, v Plzni-Koterově je na prvním stupni.

Uhlíkovou stopu bohatých navyšuje cestování, chudých vytápění. Spočítejte si tu svoji

Číst článek

V kraji jsou stále místa bez dodávky elektrické energie. Energetici evidují 18 poruch na ve vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí, řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Bez dodávek elektřiny je v kraji stále zhruba 8500 domácností, od úterního večera energetici už většinu poruch opravili. V noci bylo v kraji bez proudu až 30 tisíc odběrných míst. Čety jsou stále v terénu a pracují na odstraňování závad, většinu zbývajících poruch by chtěly odstranit dopoledne, řekla Holingerová.

Bouře zasála také železnici. Stromy popadaly na vedení, do kolejiště se dostala voda a bahno a podobně. V kraji by měly být už všechny překážky odstraněné, řekla Kateřina Šubová ze Správy železnic.

Ústecký kraj

Hasiči v Ústeckém kraji zasahovali v noci na středu kvůli bouři u 55 událostí, většinou šlo o polámané a popadané stromy. V obci Kluček u Žatce na Lounsku se dostala voda do 22 domů, na místě je pět hasičských jednotek, řekl ráno tiskový mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

„Některé domy jsou částečně už vyčerpané, ale teď přibyly další práce, že se budou omývat, protože voda s sebou přinesla samozřejmě i bahno,“ doplnil Rudolf. V obci, kde žije zhruba 110 obyvatel, je aktuálně deset hasičských vozidel a kontejner s čerpadlem. Příjezdové cesty do obce jsou podle policie uzavřené.

Hasiči odstraňovali i vodní laguny na silnicích a zatopené sklepy na dalších místech v kraji.

Zlínský kraj

Hasiči po nočních bouřkách ve Zlínském kraji odstraňovali popadané stromy na silnice a železnici. Nikdo není zraněný, uvedl ve středu ráno mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička.

V souvislosti s nočním počasím zaznamenali hasiči v regionu zhruba 20 výjezdů, přičemž k odstranění větví a stromů blokujících silnice a železniční tratě vyjížděli osmnáctkrát. Nejvíce výjezdů měli v kraji na Vsetínsku, nejméně na Uherskohradišťsku.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme