V pátek padaly teplotní rekordy, o víkendu většinu území čekají bouřky a přívalové deště

Po pátečním tropickém dni většina meteorologických stanic na západě Čech překonala dosavadní teplotní rekordy. V Plzeňském kraji bylo nejtepleji ve Stříbře, kde se teploměr vyšplhal na 35,8 stupně Celsia. V Karlovarském kraji zaznamenala v pátek nejvyšší hodnotu stanice v Sokolově, a to 34,8 stupně, řekl Josef Cink z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Praha (Aktualizováno: 20:20 26. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

img_3038_170811-194234_haf.jpg

Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. (ilustrační foto) | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Od západu postoupí do střední Evropy oblast nižšího tlaku vzduchu. V sobotu a v neděli se budou na našem území vyskytovat bouřky ojediněle doprovázené přívalovými srážkami, kroupami a silnými nárazy větru, jak upozorňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha velmi silných bouřek od soboty 4.00 ráno do nedělní půlnoci platí pro Jihočeský, Jihomoravský a Zlínský kraj, také pro kraj Vysočina.

VIDEO: Nánosy krup, vody a štěrku zkrátily devatenáctou etapu Tour de France

Číst článek

Na jihovýchodě území se objeví bouřky už v sobotu ráno, během dne postupně i na ostatním území. Ve druhé polovině noci na neděli bude bouřková činnost přechodně slábnout, ale během nedělního dopoledne se znovu obnoví a bude trvat až do noci na pondělí.

Intenzita bouřek bude pravděpodobně největší v sobotu v jihozápadní polovině území. Očekává se ojedinělý výskyt velmi silných bouřek s kroupami i přes 2 cm, nárazy větru i kolem 90 km/h a přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 50 mm a v opakovaných bouřkách i kolem 70 mm. Bouřková činnost bude slábnout v noci na neděli.

Dehydratace i přívalové deště

V souvislosti s vysokými teplotami ČHMÚ varuje před velmi vysokou zátěží na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace. Doporučuje se dodržovat pitný režim, zejména pak zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů. Omezit by lidé měli tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

Vyasfaltovaná ulice, nebo kostky pod stromy? Teploty se liší až o 30 stupňů, ukazuje termokamera

Číst článek

Lokálně o víkendu v souvislosti s bouřkami očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy.

Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na webu ČHMÚ.

Tropy a rekordy

Po pátečním tropickém dni většina meteorologických stanic na západě Čech překonala dosavadní teplotní rekordy. V Plzeňském kraji bylo nejtepleji ve Stříbře, kde se teploměr vyšplhal na 35,8 stupně Celsia. V Karlovarském kraji zaznamenala v pátek nejvyšší hodnotu stanice v Sokolově, a to 34,8 stupně, řekl Josef Cink z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Počasí přepisuje teplotní rekordy na západě Čech už třetí den v řadě. V obou krajích v pátek překonalo dosavadní regionální rekordy pro 26. červenec. V Plzeňském kraji bylo v tento den do pátku nejtepleji v roce 1962 v Nepomuku. Tehdy tam meteorologové naměřili 35,2 stupně. V pátek stanice dosáhla teploty 34,1 stupně. Pro Karlovarský kraj platil dosud regionální rekord z roku 1983 z Chebu, a to 32,6 stupně. V pátek bylo v Chebu 34,6 stupně. Stříbro, které je po dnešku držitelem nového regionálního rekordu pro 26. červenec, mělo v tento den dosud nejvyšší naměřenou hodnotu 33 stupňů v roce 2006.

Sucho v Česku je podobné jako loni, varují meteorologové. Usychají smrky, trpí i úroda obilovin

Číst článek

Nad 30 stupňů v pátek stoupla teplota například v Plzni - Bolevci (35,7 stupně), v Domažlicích (35,6 stupně), Dobřany a Staňkov měly shodně 34,9 stupně. V Karlovarském kraji bylo po Sokolově a Chebu nejtepleji v Karlových Varech, 33,6 stupně.

Také na Vysočině v pátek padlo sedm teplotních rekordů starých i 25 let. Nejtepleji bylo v Dukovanech na Třebíčsku, kde meteorologové naměřili 35,5 stupně Celsia. Bylo to o devět desetin stupně víc než dosavadní nejvyšší teplota pro dnešní den zaznamenaná stanicí v roce 2006. Aktuální údaje poskytl Peter Hruška z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Tropické teploty v pátek poprvé tento týden přepsaly dosavadní teplotní rekordy také v Olomouckém kraji, a to v Prostějově. Meteorologové tam naměřili 33,6 stupně, překonán byl rekord z roku 1994 o jednu desetinu stupně, řekla Marie Glofáková z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Horko bylo lidem i v ostatních částech kraje, rekordy však na jiných stanicích měřících minimálně 20 let překonány nebyly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme