Česko sužuje silný vítr. Láme stromy, ničí střechy, bez proudu je přes 130 tisíc domácností

Více než 130 tisíc domácností je bez proudu. Energetické společnosti vyhlásily kalamitní stav na téměř celém území Česka, s výjimkou Prahy, jižní a jihovýchodní Moravy. V Ostrově na Karlovarsku dokonce odnesl část střechy finančního úřadu. Před velmi silným větrem, který hrozí v Česku až do pondělního rána, varovali v neděli meteorologové.

Praha (Aktualizováno: 3:44 11. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítr v Pardubickém kraji lámal větve i stromy | Foto: Josef Ženatý | Zdroj: Český rozhlas

Mluvčí krajských hasičů Martin Kasal řekl, že hasiči mají za odpoledne v souvislosti s počasím zvýšený počet zásahů, přesné číslo zatím neměl k dispozici. Zasahovali po celém kraji.

Policejní mluvčí Soňa Podlahová informovala například o stromech spadlých na silnici před Aší, v Horním Slavkově, Sokolově, v obcích Teplá, Tři Sekery, Heřmanov a na dalších místech.

Meteorologové dál varují před silným větrem, na jihu Čech se můžou zvednout hladiny řek

Číst článek

Podle starosty Ostrova Jana Bureše odnesl vítr část střechy finančního úřadu, nikomu se při tom nic nestalo. Další škody ve městě zatím hlášené nemá.

„Povolali jsme do akce druhou hlídku městské policie, která měla nastoupit až na noční službu, a pošleme je, aby projeli Ostrov a městské části a situaci zkontrolovali,“ řekl.

Podle Josefa Cinka z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v neděli odpoledne naměřily přístroje nejsilnější náraz větru v Aši, kde dosáhl rychlosti přes 115 kilometrů v hodině.

Na Klínovci měl vítr rychlost 104 kilometrů a v Krásném Údolí téměř 94 kilometrů za hodinu. Na řadě míst Karlovarského kraje silný vítr doprovázely i bouřky. V následujících hodinách bude vítr ještě pravděpodobně sílit.

(Text pokračuje pod online reportáží.)

Problémy i jinde

Hasiči a energetici mají napilno i v jiných koutech Česka. Na jižní Moravě a v jižních Čechách bylo v podvečer kvůli následkům větru bez elektřiny 2100 domácností. Situace se přes den výrazně zlepšila, odpoledne ale přibyly další problémy. Na Českokrumlovsku se bez elektřiny ocitlo asi 750 domácností v obcích Kájov a Chvalšiny.

Silný vítr ničil elektrické vedení a kácel stromy, bez proudu je na jihu Čech přes 2000 domácností

Číst článek

Ve Střelicích na Brněnsku zůstalo bez proudu 1100 domácností. „Silný vítr tady vyvrátil stromy, které zpřetrhaly vodiče elektrického vedení, dokonce zde hořel sloup, takže jsme museli přivolat hasiče,“ uvedla za firmu E.ON Martina Slavíková. Technici plánovali, že opravy dokončí do 18.00.

Situace v jižních Čechách se odpoledne stabilizovala, později ale vítr začal znovu nabývat na síle. „Opravy v různých lokalitách probíhají po celý den, a i přes nepřízeň počasí děláme vše pro to, abychom poruchy opravili ještě během dneška,“ řekla Slavíková.

Před 19. hodinou firma E.ON na jihu Čech vyhlásila kalamitní stav kvůli poruchám na vedení způsobeným silným větrem. Bez elektřiny je asi 22 000 domácností, nejvíc na Českokrumlovsku, Prachaticku, Strakonicku a Jindřichohradecku. Poruch na vedení vysokého napětí evidují energetici více než 40, podle jejich předpokladu budou v noci přibývat další.

Pohotovostní čety budou pracovat do 20.00. „Pak budou manipulace v terénu z důvodu bezpečnosti práce přerušeny a na opravách znovu začneme pracovat hned zítra v ranních hodinách,“ uzavřela.

lac, miz, per, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme