Déšť zvedl hladiny některých toků v Česku. Na Ohři a Černovickém potoce platí třetí povodňový stupeň

Déšť v noci na neděli zvedl hladiny mnoha toků v Česku. Na Ohři v Karlových Varech a na Černovickém potoce v Tučapech na Táborsku platí nejvyšší, tedy třetí povodňový stupeň. Výstraha meteorologů před vzestupem hladin platí v celém Česku až do odvolání.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 8:15 24. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň (ilustrační foto)

Na Vltavě u Krumlova a Ohři u Varů byl vyhlášen třetí povodňový stupeň (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Nejhorší situace je na západě a jihu Čech. „Toky stoupají zejména v Čechách, aktuálně evidujeme celkem 61 dosažených stupňů povodňové aktivity,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav po šesté hodině ranní. Voda jak v Ohři v Karlových Varech, tak v Černovickém potoku v Tučapech podle nich dál stoupala. Voda v Ohři se zvedla o téměř dva metry oproti běžnému stavu.

„Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace,“ upozornili meteorologové ve svém varování před záplavami, podle kterých mohou být uzavřeny některé silnice a mosty. ČHMÚ také doporučuje omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

V následujících hodinách očekává ČHMÚ tání sněhu v důsledku oteplení. Vlivem toho by nadále měly nejvýrazněji stoupat toky v povodí horní Berounky, horní Vltavy, Ohře a nově i Labe, Sázavy a toky odvodňující Českomoravskou vrchovinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž přímo z Mírové. Na místě natáčela reportérka Andrea Strohmaierová

V Mírové na Karlovarsku voda z Chodovského potoka vytopila domy, hasiči tam pomáhají od večera. Situace je podle starostky Lenky Baštové kritická.

„Voda už je rozlezlá úplně všude. Zasahuje čtyři rodinné domy, které jsou pod vodou,“ popsala pro Radiožurnál.

V Karlovarském kraji je vyhlášen třetí stupeň poplachu integrovaného záchranného systému. Zasedala i krajská povodňová komise.

Stoupající hladiny řek

V Karlovarském kraji zaznamenalo dosažení některého ze tří povodňových stupňů osm stanic. Nejvyšší stupeň platí na Ohři v Karlových Varech- Drahovicích. Na dalších čtyřech místech v kraji je vyhlášen druhý povodňový stupeň. Ten platí na Teplé v Tepličce a u vodní nádrže Březová, dále na Svatavě v Kraslicích a na Bystřici v Ostrově.

V Jihočeském kraji hlásí dosažení některého z povodňových stupňů 13 stanic, z toho v Tučapech na Černovickém potoce byl dosažen nejvyšší stupeň. Na druhém, prostředním je například Vltava v Českém Krumlově a Nežárka v Lásenicích na Jindřichohradecku.

V Plzeňském kraji je druhý stupeň vyhlášený na řece Otavě, a to v Rejštejně a v Sušici na Klatovsku. Na dalších 13 stanicích platil ráno druhý stupeň.

Druhého stupně povodňové aktivity dosáhla také Bílina v Trmicích na Ústecku. První, tedy nejnižší povodňový stupeň je v Ústeckém kraji na Labi v Litoměřicích, Ústí nad Labem a Děčíně a na Ohři v Lounech. ČHMÚ očekává, že Labe v Ústí v neděli vystoupá až na druhý povodňový stupeň.

Na druhém stupni byl v neděli ráno také Botič v pražských Petrovicích. Na Vltavě v Chuchli se hladina udržovala pod úrovní prvního stupně.

Stav řek v neděli v 7.00. Pro aktuální informace klikněte na obrázek | Zdroj: ČHMÚ

Andrea Strohmaierová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme