Západní Čechy zasáhly silné bouřky. Na Karlovarsku padaly kroupy o velikosti golfového míčku

Na západě Čech se v pondělí večer a v noci objeví velmi silné bouřky s krupobitím. V přívalových deštích naprší až 40 litrů vody na metr čtvereční a objeví se zřejmě i vítr s nárazy o rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu. Silné bouřky, ale o něco menší intenzitě, se mohou vyskytnout také v jižních, středních a severních Čechách. Vyplývá to z aktualizované výstrahy, kterou v pondělí večer zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Aktualizováno Karlovy Vary (Aktualizováno: 23:12 10. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vyskytují se silné srážky, které dosahují kolem 30 a 40 milimetrů během hodiny. Pásmo momentálně postupuje z jihozápadních Čech k severu a k severovýchodu, postupně tedy přechází i do Středočeského kraje. Další pásmo postupuje v oblasti Chomutova,“ popsal Radiožurnálu aktuální situaci Miloš Dvořák z ČHMÚ.

Podle něj během pondělní noci na spoustě míst teploty neklesnou pod 20 stupňů, bude se jednat o tropickou noc. Během úterý teploty mohou vystoupat až ke 33 stupňům.

Zbytek Čech zasáhnou bouřky v úterý odpoledne a v noci na středu. Na Moravě a v části Čech se také objeví vedra.

Francii zasáhla bouře Miguel. Kvůli vysokým vlnám se převrátil člun a utopili se tři záchranáři

Číst článek

Meteorologové varovali před bouřkami a vedry již před pondělním polednem. Večer pak výstrahu rozšířili na další regiony a pro část krajů nově platí výstraha před větší intenzitou bouřek.

Výstrahu před velmi silnými bouřkami ČHMÚ vydal pro Karlovarský a Plzeňský kraj, jihozápadní část Ústeckého kraje a západní část Středočeského kraje. Platí až do úterních 03.00.

Výstraha před bouřkami o menší síle platí po stejnou dobu pro Prahu, zbytek Středočeského a Ústeckého kraje a Jihočeský a Liberecký kraj. V těchto regionech se také může objevit krupobití, ale srážek bude méně a vítr bude mírnější. V přívalových deštích naprší až 30 litrů vody na metr čtvereční a nárazy větru budou mít rychlost kolem 70 kilometrů za hodinu.

Bouřky se pak podle meteorologů vrátí v úterý odpoledne. Velmi silné bouře s kroupami a přívalovými dešti s úhrny až 50 litrů na metr čtvereční zasáhnou od 15.00 Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj.

Méně silné bouřky s úhrny srážek do 30 litrů na metr čtvereční hrozí ve stejnou dobu v Praze, na Vysočině a ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Ve všech zmíněných regionech se také může objevit vítr s nárazy o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Výstraha platí pro všechny zmíněné regiony do středečních 03.00.

Část Česka rovněž podle ČHMÚ zasáhnou v úterý odpoledne vedra, při nichž teplota překročí 31 stupňů Celsia. Výstraha platí od úterních 14.00 do 20.00 pro Prahu a Středočeský, Královéhradecký a Pardubický kraj a až do odvolání také pro celou Moravu a Slezsko.

Meteorologové varovali, že při bouřkách hrozí zatopení níže položených míst a nárazový vítr může lámat větve stromů. Ve vedrech si musí lidé zase dávat pozor na dodržování pitného režimu, odpoledne omezit tělesnou zátěž a nenechávat děti a zvířata na přímém slunci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme