Letošní zima je zatím o dva stupně teplejší než průměr za 30 let, zní z brněnské teplárny

První polovina letošní topné sezony v Brně byla ve srovnání s třicetiletým průměrem o dva stupně teplejší. Teplárny Brno zatím prodaly o pět procent méně tepla než je průměr posledních pěti let. Informoval o tom finanční ředitel Tepláren Brno Přemysl Měchura.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh, zima, mráz (ilustrační foto).

Sníh, zima, mráz (ilustrační foto). | Foto: Tereza Matoušová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dosavadní vývoj klimatických podmínek v Brně od října 2019 do poloviny ledna 2020 ukazuje ve všech ohledech na další teplejší sezonu. Ve srovnání s posledními pěti lety jsou teploty vyšší o 0,5°C. Při srovnání s významnějším třicetiletým dlouhodobým normálem je dokonce ta letošní topná sezona zatím teplejší o celé dva stupně Celsia,“ řekl finanční ředitel Tepláren Brno Přemysl Měchura.

Loňský rok byl druhý nejteplejší od roku 1961. Problémem kvality vzduchu byl polétavý prach

Číst článek

V posledních několika dnech ale na jih Moravy dorazilo mrazivé počasí, kdy se teplota i přes den drží kolem nuly. Teplárny tak spustily naplno i plynový kotel K1, který je jedním z hlavních zdrojů tepla. Loni v létě prošel kompletní rekonstrukcí, díky níž se snížilo množství škodlivin, které kotel vypouští do ovzduší.

„Předpokládáme, že se produkce emisí oxidů dusíku při stávajícím způsobu provozování Špitálky sníží až o 35 procent,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel tepláren Petr Fajmon.

Teplárna uvedla, že ke své síti připojila stotisící byt, dodává tak teplo do více než poloviny brněnských bytů.

Kromě toho jsou na její rozvodnou síť připojené například budova AZ Tower, Masarykův onkologický ústav, koncertní sál Sono Centrum, Vila Tugendhat, pivovar, univerzity a desítky dalších institucí.

Teplárny využívají kombinovanou výrobu tepla a elektřiny, maximálně využívají i dodávky tepla od městské odpadové společnosti SAKO Brno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme