Začíná astronomická zima. Nejdelší noc v roce bude trvat šestnáct hodin

Páteční noc bude nejdelší v roce, trvat bude šestnáct hodin. Ve 23 hodin a 23 minut nastane zimní slunovrat a také astronomická zima.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ani hlavní japonské město Tokio nepřišlo o vzácnou podívanou na nočním nebi

Začíná astronomická zima, páteční noc bude nejdelší v roce. (ilustrační foto) | Foto: Eugene Hoshiko | Zdroj: ČTK/AP

Slunce je v pátek nejníž nad obzorem a začíná se postupně vracet nad rovník. Od té doby už se budou dny postupně prodlužovat. 

Sněžení, silný déšť i hrozící povodně na některých řekách. Meteorologové vydali výstrahy

Číst článek

„Týká se to období od svátku noci čili od 13. prosince, od té doby už Slunce zapadá stále později a později, ale ráno také později vychází, stále se tedy zkracuje den,“ vysvětluje Pavel Suchan z Astronomického ústavu. „Dnes se to ale zlomí zimním slunovratem a už se den bude prodlužovat na obou stranách,“ doplnil.

Slunce zapadá později už od svaté Lucie, tedy od 13. prosince, později však vychází, takže se celková doba slunečního svitu neprodlužuje. Z toho vychází také dodnes používané úsloví „Lucie noci upije, ale dni nepřidá.“

Pozvolné prodlužování dne komentují i další pranostiky - například Na Boží narození (25.12.) o kuří pokročení, Na Nový rok o slepičí krok, Na Tři krále (6. ledna) o krok dále či Na Hromnice (2. února) o hodinu více.

Zimní slunovrat obvykle nastává 21. prosince, ale může se měnit. Například v příštím roce či v roce 2023 bude zima začínat o den později.

Kateřina Součková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme