Začíná astronomická zima. Nejdelší noc v roce bude trvat šestnáct hodin

Páteční noc bude nejdelší v roce, trvat bude šestnáct hodin. Ve 23 hodin a 23 minut nastane zimní slunovrat a také astronomická zima.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začíná astronomická zima, páteční noc bude nejdelší v roce. (ilustrační foto) | Foto: Eugene Hoshiko | Zdroj: ČTK/AP

Slunce je v pátek nejníž nad obzorem a začíná se postupně vracet nad rovník. Od té doby už se budou dny postupně prodlužovat. 

Sněžení, silný déšť i hrozící povodně na některých řekách. Meteorologové vydali výstrahy

Číst článek

„Týká se to období od svátku noci čili od 13. prosince, od té doby už Slunce zapadá stále později a později, ale ráno také později vychází, stále se tedy zkracuje den,“ vysvětluje Pavel Suchan z Astronomického ústavu. „Dnes se to ale zlomí zimním slunovratem a už se den bude prodlužovat na obou stranách,“ doplnil.

Slunce zapadá později už od svaté Lucie, tedy od 13. prosince, později však vychází, takže se celková doba slunečního svitu neprodlužuje. Z toho vychází také dodnes používané úsloví „Lucie noci upije, ale dni nepřidá.“

Pozvolné prodlužování dne komentují i další pranostiky - například Na Boží narození (25.12.) o kuří pokročení, Na Nový rok o slepičí krok, Na Tři krále (6. ledna) o krok dále či Na Hromnice (2. února) o hodinu více.

Zimní slunovrat obvykle nastává 21. prosince, ale může se měnit. Například v příštím roce či v roce 2023 bude zima začínat o den později.

Kateřina Součková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme