Počet alkoholových nehod narůstá na velikonoční pondělí odpoledne

Velikonoční pondělí přináší výrazný nárůst dopravních nehod s alkoholem. Podle policejních statistik se v tento den alkohol podílí na každé zhruba páté nehodě a nejvíce se těchto nehod stává po obědě. Mezi řidiči vžitá poučka, že jedno pivo rovná se 0,2 promile, neplatí. Míra opilosti záleží na řadě faktorů a odbourávání alkoholu z organismu nelze nijak urychlit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dechová zkouška - Policie ČR, Beroun | Foto: Petr Kološ

„Alkoholové nehody v pondělí připadají především na dobu odpolední, kdy jich je nevětší počet. Začíná to zhruba v jednu hodinu odpoledne,“ potvrzuje Josef Tesařík z policejního prezídia.

Řidiči, kteří se na dnešní koledě posilní alkoholem, by měli mít na paměti, že na odbourání jednoho desetistupňového piva potřebuje lidský organismus zhruba dvě hodiny. „Alkohol se odbourává rychlostí 0,12 až 0,2 gramu na kilogram alkoholu za hodinu,“ vysvětluje Michal Beran z Nemocnice na Bulovce.

Alkohol za volantem hlídají stovky policistů navíc, řidiče mohou potrápit i kolony

Číst článek

Podle Tomáše Zimy z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy tuto dobu neurychlí ani „osvědčené“ polévky nebo káva, zvláště v případě většího množství vypitého alkoholu.

„Alkohol dehydratuje, takže doplnění tekutin polévkou je dobré pro organismus – začne se cítit lépe,“ říká s tím, že i káva může povzbudit. Ač se prý ale organismus může cítit dobře, hladina alkoholu přetrvává a stále stabilně klesá.

Petr Jansa, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme