Počet bodovaných dopravních přestupků by se mohl snížit

Počet přestupků, za které řidičům hrozí trestné body, by se mohl snížit. Senátoři opět odsouhlasili novelu silničního zákona, který zpřísňuje postihy závažných dopravních přestupků, naopak u těch lehčích ruší zisk trestného bodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní kontrola | Foto: Jan Rosenauer

Za ohrožení jiného motoristy při předjíždění by tak řidič mohl získat až pět trestných bodů místo současných tří. Naopak za telefonování při jízdě by byl postih mírnější, místo současných tří jen dva body.

V návrhu senátoři také jasně vymezili, jaké postihy budou hrozit za řízení pod vlivem alkoholu nebo omamné látky. Poslanci totiž zrušili v původním senátním návrhu hranici pro mírnější postihy do tří desetin promile. Podle senátora ODS Petra Pakosty už ale jasně neurčili tresty a to teď senátoři napravili.

„Sněmovna s nulovou tolerancí nesouhlasila, ale neudělala úpravu v sankcích. Tím pádem by zřejmě nebylo možné ukládat za tento přestupek sankce,“ vysvětlil Pakosta. Také lidovecký senátor Jiří Čunek nebyl s postupem poslanců spokojený.

„Máme stanovit hladinu na 0,3, protože do té doby je to nepokutovatelné a my tím strašně zaměstnáváme soudy a tak se každý rok vyhodí miliony,“ řekl Čunek.

Igor Maňour, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme