Počet českých výrobců bio produktů stále roste

Podíl biopotravin na českém trhu v následujících letech poroste. Odhaduje to Ministerstvo zemědělství, podle kterého by mohlo za pět let vzrůst ze současného jednoho na pět procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Intenzivní zemědělství

Intenzivní zemědělství | Foto: Corel GALLERY

Podle Martina Leibla z Ministerstva zemědělství je o produkci biopotravin mezi pěstiteli, chovateli i zpracovateli velký zájem.

„Ten trend je, že to poroste. Někdy možná rychleji, někdy pomaleji. Někde do toho zasáhne ekonomická krize a trošku se to zbrzdí. Ale dlouhodobý trend bude určitě takový, že to poroste, protože roste počet výrobců biopotravin. Takže i ten sortiment bude větší,“ uvedl.

Na konci roku 2009 bylo v Česku zhruba 2500 ekologických zemědělců, za první pololetí letošního roku přibylo 800 dalších zájemců. Zemědělce motivuje k produkci bio výrobků hlavně podpora státu.

„Protože oni berou dotace na plochu, kterou zařadí do ekologického zemědělství. To znamená, že ta motivace je jak produkční, kdy budou produkovat surovinu pro výrobu biopotravin, tak i mimoprodukční, že budou udržovat krajinu. Nebudou tam aplikovat pesticidy a nebudou používat geneticky modifikované organizmy, stimulátory růstu, minerální hnojiva a tak dále,“ přiblížil Leibel.

Katarína Brezovská, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme