Počet exekucí v Česku v roce 2011 výrazně stoupl

Exekutorská komora České republiky dnes prezentovala svoji bilanci. V Česku loni výrazně přibylo případů, kdy proti dlužníkům museli zasahovat exekutoři. Soudy nařídily přes 930 tisíc takových zákroků. Je to zhruba o 230 tisíc víc než v předchozím roce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekutorská komora, exekuce (ilustrační foto)

Exekutorská komora, exekuce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

O 55 tisíc se také zvýšil počet exekucí, kdy se podařilo dluh vymoci. Naopak méně často než v roce 2010 se postižení proti soudnímu výměru odvolávali.

Důvody, proč přibývá exekucí, jsou různé. Jednak se věřitelé naučili využívat ve větší míře služeb soudních exekutorů, potom přibývá dlužníků, kteří svoji hospodářskou situaci nezvládají a zamotávají se do spirály půjček, v neposlední řadě je na vině také globální ekonomická krize.

Charakter exekučních výměrů zůstává stále stejný. „Převážnou většinou vymáhaných dluhů tvoří malé, drobné dluhy,“ specifikuje Jana Tvrdková, prezidentka Exekutorské komory České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentka Exekutroské komory České republiky Marie Tvrdková byla hostem poledních Ozvěn dne Radiožurnálu, kde prezentovala výsledky bilance komory

Na jedné straně klesl počet odvolání proti usnesení o nařízení exekuce, na straně druhé však přibývá počet stížností na postup exekutorů čili na způsob provedení zejména mobiliární exekuce.

„Je to vcelku logické, protože takový způsob provedení exekuce vůbec není dlužníkům příjemný. Jsou to situace emočně vypjaté, konfliktní,“ vysvětluje Jana Tvrdková.

Každou z těchto stížností nebo žádostí o vysvětlení či prošetření postupu exekutora Exekutorská komora řeší a přezkoumává. Podle informací Jany Tvrdkové se v 95 procentech případů prokáže, že pochybení není na straně soudního exekutora. V ostatních případech je stížnost předána jako kárná žaloba předsedovi kontrolní komise, která může v případě prokázaného pochybení exekutora vynést trest.

Exekutoři chtějí usnadnit dražby po internetu

Číst článek

Tresty pro chybně jednající exekutory jsou tři – od písemného napomenutí, přes udělení pokuty až po jeho odvolání z úřadu.

„Aby byl odvolán exekutor ze svého úřadu v důsledku výsledku kárného řízení, tak to se ještě nestalo,“ dodává prezidentka Exekutorské komory ČR Jana Tvrdková.

Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme