Počet lidí ohrožených chudobou v Česku trvale klesá

Chudoba ohrožuje méně obyvatel Česka. Alespoň to vychází z dat Českého statistického úřadu. Zatímco loni se to týkalo devíti a půl procenta populace, letos je to o procento méně. Za člověka ohroženého chudobou je pokládán ten, jehož příjem nepřesahuje 9683 korun čistého měsíčně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad

Český statistický úřad | Foto: Tomáš Adamec

„Vycházíme ze stejných statistik,“ řekl s odkazem na Český statistický úřad Tomáš Tožička, koordinátor kampaně Česko proti chudobě. „Bohužel statistiky vykazují některé problémy.“

„Například uvádějí, že sice mzda nominálně vzrostla, ale reálně příjem klesl. Potřebovali bychom, ale čísla byl očištěna o inflaci. A pak bychom viděli, jestli příjmová chudoba klesá, nebo ne.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji materiální deprivace mluvil Tomáš Tožička, koordinátor kampaně Česko proti chudobě

Tožička ale připomněl, že existuje ještě druhý indikátor, který statistický úřad také eviduje, a to je materiální deprivace. Vypočítává se z 10 položek, u nichž se zjišťuje, zda si je domácnost může, či nemůže dovolit.

„Pokud bereme míru materiální deprivace u lidí, kteří si nemohou dovolit čtyři a více položek, pak čísla v roce 2012 a 2013 podle statistického úřadu zůstávají stejná.“

Podle Tožičky se v údajích materiální deprivace slevy na daních projevily minimálně.

Finanční starosti (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Míra materiální deprivace se proti loňskému roku zvyšuje u věkových skupin 18 až 64 let. To znamená i v pracovním věku,“ upozornil Tomáš Tožička.

Ve srovnání se zahraničím je však na tom v tomto ohledu Česká republika dobře.

Zlepšení situace závisí od zvýšení příjmů obyvatel. Ekonomika by se proto měla více zaměřovat na regionální rozvoj a prospěch lidí v určité lokalitě.

„Musíme si uvědomit, že Česká republika i podle mezinárodních indexů patří k nejrozvinutějším zemím na planetě. Pohybujeme se někdy mezi 26.–30. místem.“

„Což samozřejmě neznamená, že tu není co zlepšovat,“ zdůraznil Tomáš Tožička, koordinátor kampaně Česko proti chudobě.

Průměrné platy mužů a žen podle ukončeného vzdělání | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Vladimír Kroc, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme