Počet nakažených prasečí chřipkou stoupá, stát připravuje nová opatření

Počet případů takzvané prasečí chřipky se už v Česku počítá na desítky. Jen za včerejšek potvrdila Národní referenční laboratoř pro chřipku dalších dvanáct nemocných. Většinou se jedná o lidi, kteří se nakazili v zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve srovnání se statisíci nemocnými v jiných zemích to je sice velmi nízké číslo, přesto už se i u nás uvažuje o tom, že by se o nemocné měli začít starat nejenom odborníci na infekčních odděleních, ale i lékaři po celé zemi.

Zatím se velká část případů posílá na infekční kliniku fakultní nemocnice Bulovka. Tam už ale brzy nemusejí být schopni všechna podezření vyšetřit. Podle náměstka ministryně zdravotnictví a hlavního hygienika Michaela Víta se už proto připravuje systém, který do toho zapojí celé zdravotnictví.

"Ten model bude odpovídat způsobům, které jsou v zemích, které mají daleko vyšší výskyt tohoto onemocnění. Na infekčních odděleních nemocnic by byly jen opravdu vážné případy, u kterých by se provádělo virologické vyšetření. Lehčí případy by řešili praktičtí lékaři."

Vít také odmítl takzvané chřipkové večírky, na kterých se mládež v Německu snaží nakazit prasečí chřipkou, aby byla později imunní. "Onemocnění sice stimuluje tvorbu protilátek, ale zároveň ti lidé nemohou odhadnout možné komplikace a podle posledních informací z USA to mohou být komplikace velmi závažné až smrtící."

Přehrát

00:00 / 00:00

rozhovor náměstka ministryně zdravotnictví a hlavního hygienika Michaela Víta pro Rádio Česko

Přečtěte si také:
V Německu se pořádají chřipkové večírky, mladí tak chtějí získat imunitu
Úmyslné nakažení prasečí chřipkou je podle ministryně zdravotnictví nesmysl
Odborníci čekají v Česku prudký nárůst onemocnění prasečí chřipkou
Cena vakcín proti prasečí chřipce se odvíjí od rezervací
Počet nakažených prasečí chřipkou stále stoupá. Vláda se připravuje na pandemii
D. Rath: Prasečí chřipka je mediální bublina
Prasečí chřipkou by mohly v Česku onemocnět dva miliony lidí

Igor Maňour, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme