Počet nakažených žloutenkou typu A se oproti loňsku znásobil

Počet lidí nakažených žloutenkou typu A se oproti loňsku několikanásobně zvýšil. V prvním pololetí se v Česku nemocí špinavých rukou nakazilo téměř 540 lidí - to je asi sedmkrát více než ve stejném období roku 2008. Podle některých médií velký meziroční nárůst znepokojuje lékaře. Jak ale řekl Radiožurnálu hlavní hygienik České republiky Michael Vít, letošní vlna onemocnění je především dozvukem loňské epidemie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

laboratoř

laboratoř | Foto: Archiv

"My jsme měli minulý rok celkem 1650 případů hepatitidy typu A a bylo to způsobeno relativně velkou epidemií, která se šířila hlavně v Praze a ve středních Čechách. Když to porovnám s letošním rokem, tak největší počet případů máme opět v Praze -183 případů - a ve středních Čechách - 91 případů. Tady ta epidemie vlastně doznívala, většina těch případů se vyskytla do konce dubna," uvedl Michael Vít.

Také podle Vratislava Němečka ze Státního zdravotního ústavu je loňská epidemie už na ústupu. "Důležitý je ten trend, ne počet případů. Samozřejmě, když ta epidemie doznívá, tak je výskyt nemoci ještě relativně vysoký, ale důležitý je ten trend. A ten je kontinuálně klesající a v současné době se dá říci, že ta epidemie už ustala," vysvětlil Němeček.

Přečtěte si také:

Nákaza žloutenkou mírně zpomalila
Počet nakažených hepatitidou všech typů prudce roste

Pavla Dluhoschová, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme