Počet nedobrovolných dražeb nemovitostí byl v loňském roce rekordní

Nedobrovolných dražeb nemovitostí v Česku přibývá. Zatímco před čtyřmi lety jich bylo zhruba 700, loni se jich konalo téměř tisíc. Roste totiž počet lidí, kteří mají problém splácet své půjčky na bydlení. Zájemci pak mohou v nucených dražbách koupit byt nebo dům i o polovinu levněji, než kolik běžně stojí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto)

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Nejčastějším důvodem pro nedobrovolnou dražbu je neschopnost vlastníka nemovitosti dostát svým závazkům z hypotéčního či jiného úvěru, který je zajištěn právě nemovitostí, která je předmětem dražby,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Naxos Libor Nevšímal.

„Věřitelé dávají nedobrovolným dražbám přednost, protože jsou efektivnější. Jednak z nich mají větší výnos, jsou výrazně lacinější v porovnání s exekutorskými dražbami a ten proces je zpravidla podstatně rychlejší,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počet nedobrovolných dražeb nemovitostí roste. Aukční síně je stále častěji nabízejí i prostřednictvím internetu

V pražské aukční síni se sešlo přes dvacet lidí, kteří měli zájem o byt 1+1 v Karlových Varech za vyvolávací cenu 225 tisíc korun.

Částka postupně rostla o desítky tisíc. Po půl hodině přihazování a nervozity bylo rozhodnuto, více než 480 tisíc korun už nikdo nenabídl.

Přestože vítěz nakonec vydražil byt za více než dvojnásobek vyvolávací ceny, ušetřil statisíce korun. Běžná cena takového bytu se totiž pohybuje okolo milionu. Ostatní účastníci dražby proto odcházeli zklamaní.

Dlužník ne vždy spolupracuje

„Můžete tu nemovitost koupit za velmi dobré peníze. Začíná se ve většině případů na 50 procentech ceny určené znaleckým posudkem,“ potvrzuje licitátorka Simona Krejčová. Lidé se proto podle ní naučili dražeb účastnit – a stále častěji i z pohodlí domova, tedy online.

„Úplně odpadne možnost nějakých pletich na dražbě, protože účastníci o sobě vůbec nevědí, neví, kolik je tam zapsáno lidí, kdo má jaké číslo. Takže naprosto odpadlo, aby se někde někdo domlouval a snažil se tu dražbu nějakým způsobem ovlivnit,“ přibližuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nedobrovolných dražeb v Česku loni přibylo. O tématu mluvil Václav Török, ředitel společnosti Královská dražební

„Online aukce je bezpečná asi jako elektronické bankovnictví. Veškeré transakce přes internet jsou plně registrovány. Navíc peníze se posílají na účet dražebníka,“ dodává ředitel společnosti Královská dražební Václav Török.

Výhodou je také úspora času. Nákup nemovitosti v nucené dražbě ovšem není bez rizika. Může se například stát, že se dlužník odmítne vystěhovat.

„Pozor právě na to, v jakém právním stavu je ta věc, jakým způsobem a zda vůbec ten současný vlastník či uživatel spolupracuje. Jestli se s tím člověkem budu třeba dva tři roky soudit o vyklizení,“ upozorňuje Nevšímal. Lidé by si proto měli vše prověřit a nemovitost nejlépe i předem navštívit.

Veronika Havlová, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme