Počet obětí moderního otroctví celosvětově roste, problém se týká i Česka

Pracovní vykořisťování, nucená prostituce i povinné sňatky. Tzv. moderní otroctví je ve světě stále rozšířenější – alespoň podle australské organizace Walk Free Foundation. Ta ve svém indexu odhaduje, že loni bylo na světě skoro 46 milionů obětí. Europol jich podle závěrečné zprávy v minulých letech zaregistroval asi sedm a půl tisíce - většina pocházela ze střední a východní Evropy včetně Česka.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderní otroky najdeme i v České republice. Mnoho nelegálních dělníků je vykořisťováno (ilustrační foto)

Moderní otroky najdeme i v České republice. Mnoho nelegálních dělníků je vykořisťováno (ilustrační foto) | Foto: CC0 License

Obchod s lidmi, tedy tzv. moderní otroctví, je problematický hlavně v tom, že se dá těžko odhalit. „V Česku je to nejčastěji nucená prostituce, ale také pracovní vykořisťování. K tomu zpravidla dochází tam, kde je nárazově potřeba hodně lidí – třeba v zemědělství nebo stavebnictví. Řada obětí jsou cizinci z Bulharska, Rumunska nebo Ukrajiny,“ říká Radiožurnálu ředitelka neziskové organizace La Strada Markéta Hronková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více si o moderním otroctví poslechněte v následujícím příspěvku

„Jsou zaměstnáni v nelidských podmínkách, v podstatě jim není placeno vůbec nic nebo dostávají nepřiměřené částky. Jsou k tomu donuceni – a to ať násilím nebo pohrůžkami,“ vysvětluje.

Právě donucovací prostředky jsou to, co pachatelé v posledních letech mění. Násilí už používají méně, protože se na něj snáz přijde.

Jaké další páky takzvaní novodobí otrokáři mají, vysvětluje náměstek ministra pro lidská práva David Beňák z ČSSD: „Dochází k takové té silné závislosti na tom zaměstnavateli, že oni mu poskytují bydlení, stravu. To se mu odečítá z platu, někdy i dochází k zabavení cestovních dokladů.“

Na světě je stále více než 40 milionů otroků, většinu z nich tvoří ženy a dívky

Číst článek

Samotné oběti takové chování hlásí jen minimálně – buď ze strachu, nebo ani nevědí, že se děje něco nelegálního. Pro policii je pak těžké takovou kriminální činnost odhalit, a proto šetří jen několik případů ročně. shrnuje mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

„V roce 2010 PČR zaznamenala 24 případů obchodování s lidmi, v roce 2016 celkem dvacet dva. Co se týká počtu obětí, tak v roce 2010 jich bylo 76, v roce 2016 celkem 38,“ shrnuje mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Obchod s lidmi bývá často záležitostí organizovaného zločinu – a velmi výnosného. Celosvětové zisky se pohybují kolem 150 bilionů dolarů. Jen v Česku to je podle odhadů ministerstva vnitra kolem stovky milionů korun ročně.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme