Počet obětí povodní na Moravě už zřejmě stoupl na třináct

Ve Vlčicích na Jesenicku nalezli lidé v místním potoce v sobotu okolo 21. hodiny mrtvé tělo. Jestli za smrt zatím neznámého člověka může velká voda, teď vyšetřuje policie, která se k nálezu večer nechtěla vyjádřit. Podle člena povodňové komise existovaly indicie, že je ve Vlčicích pohřešována další osoba. Zda se skutečně stala obětí povodní, určí pitva. Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík vyhlásil na Jesenicku postiženém povodněmi stav nebezpečí. Opatření platí do 30. června.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstraňování povodňových škod na Novojičínsku | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Na Moravě podruhé udeřily záplavy, postiženou oblastí je tentokrát Jesenicko v Olomouckém kraji. Kromě škod na majetku si vyžádaly dvanáctou oběť na životech, na Jesenicku se v noci na sobotu utopil dobrovolný hasič. Hejtman Olomouckého kraje odpoledne vyhlásil v oblasti stav nebezpečí. Platí až do 30. června. Lidé v oblasti jsou povinni vypomoci svou prací a poskytnout veškeré prostředky k odstranění povodňových škod.

Velká voda zasáhla na Jesenicku 17 obcí, jeden člověk zemřel. Od vyhlášení stavu nebezpečí jsou podle hejtmana Tesaříka lidé v oblasti povinni vypomoci nebo poskytnout veškeré věcné prostředky k odstranění povodňových škod.

Armáda bude v zaplavených oblastech pomáhat odstraňovat následky škod po takovou dobu, po jakou to bude potřeba. Při dnešní návštěvě na severní Moravě to řekl místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták. Vláda je podle něj připravena vyčlenit další vojáky, techniku i finanční prostředky pro povodněmi postižené oblasti severní a střední Moravy. Původně měli vojáci v zaplavených místech pomáhat jen do konce tohoto víkendu.

Momentálně armáda nasadila 555 vojáků a 44 kusů techniky z jednoho tisíce mužů, které jsou podle usnesení kabinetu k dispozici do konce července. V samotném Jeseníku nad Odrou, který povodeň zasáhla nejničivěji, pomáhá 200 vojáků. Další jsou v Novém Jičíně a okolních obcích.

Škody likvidují i energetici

Na Jesenicku jsou kvůli bouři a přívalovým dešťům desítky domácností bez proudu. Dodavatel elektrické energie v regionu navíc očekává, že počet ohlášených výpadků bude ještě narůstat. A to poté, až se lidé vypořádají s nejakutnějšími likvidačními pracemi. V Javorníku dokonce voda způsobila výpadek na vedení vysokého napětí, potvrdila mluvčí skupiny ČEZ Alice Lutišanová. Podle ní energetici nejvíc problémů evidují v obcích Žulová, Bernartice a Skorošice.

Voda poničila také komunikace. Kvůli sesuvům půdy jsou neprůjezdné tratě z Šumperku do Krnova a z obce Lipová Lázně do Javorníku. V prvním případě vlaky v úseku Písečná - Mikulovice nahradily autobusy, ve druhém může náhradní autobusová doprava jezdit pouze v části Lipová Lázně - Žulová. Ze Žulové do Javorníku jsou totiž zatopené také silnice.

Meteorologové opět varují

Záplavy můžou ohrožovat hlavně Jihočeský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do úterý. Meteorologové navíc varovali, že na celém území Česka hrozí prudké bouře s nebezpečnými doprovodnými jevy. Ty se na naše území blíží ze Slovenska a Maďarska. Po bouřích a deštích se můžou zvednout hladiny toků a dosáhnout druhého až třetího stupně povodňové aktivity.

"V té oblasti postižené povodněmi na Jesenicku a Javornicku se odpoledne přehnala další relativně silná přeháňka. Navečer očekáváme další přeháňky, možná i bouřky. Stále trvá nebezpečí těch jevů v bouřkách, a to intenzivních srážek, nárazového větru a krup," upozorňuje Hana Šeděnková z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Největší nebezpečí hrozí v oblasti Jeseníků na Bělé a Opavě, na Šumavě a v Novohradských horách hlavně na Blanici a Malši. Mohly by se ale zvýšit i hladiny Stěnavy, Metuje, Moravské Dyje, Otavy a Úhlavy. Přečtěte si podrobnou předpověď počasí, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od Českého hydrometeorologického ústavu.

Voda trápí i sousedy

Také Rakousko a Polsko trpí přívalovými dešti a náhlými prudkými povodněmi. V noci na dnešek voda zaplavila několik obcí a silnic jižně od Vídně a v bavorském podhůří Alp. Kvůli sesuvu půdy musela být evakuována řada domů v Klingfurthu u Vídeňského Nového Města. Několik obcí v oblasti řeky Litavy na východě Rakouska ranní průtrže mračen odřízly od okolního světa. Při odstraňování následků živelních pohrom pomáhá v rakouském Podunají kolem 550 vojáků.

Situace na polských řekách se pomalu stabilizuje. V některých obcích začali úklidové práce po velké vodě už včera. Asi tisíc lidí ale zůstává mimo domov, voda zatopila celkem asi 500 domů hlavně v Podkarpatském a Dolnoslezském vojvodství. Nejvyšší povodňový stupeň stále platí na několika místech na jihu Polska.

O záplavách si můžete také přečíst:
Hasiči na Jesenicku našli už dvanáctou oběť povodní
Silné deště opět rozvodnily řeky v oblasti Jeseníků
S odklízením následků povodní pomáhají vojáci
Pojišťovny: Lidé by měli před úklidem po povodni zdokumentovat škody
ŘSD: Škody na silnicích po povodni budou kolem miliardy korun
Hladiny řek už na většině míst kulminovaly a začínají klesat
Počet obětí záplav na Moravě dále stoupl
Záplavy si už vyžádaly deset obětí
Třetí nejhorší povodně, vláda slíbila peníze
Moravu postihly záplavy, v Novém Jičíně si vyžádaly život jedné ženy
Záplavy budou hrozit na jihu Čech a severu Moravy do čtvrtka

Milan Kopp, Renáta Prátová, Zdeňka Jílková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme