Počet obětí záplav na Moravě dále stoupl

Ničivé záplavy na Moravě si podle nové bilance vyžádaly už 11 lidských životů. V Jeseníku nad Odrou zemřela na následky zdravotních komplikací žena, ke které se nemohli dostat záchranáři. Republiku postihly záplavy znovu po sedmi letech. Tentokrát živel pustošil střední a severní Moravu. Rozsah zatopeného území není tak velký jako v roce 2002, zato počet obětí je vysoký.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy v Jeseníku nad Odrou

Záplavy v Jeseníku nad Odrou | Zdroj: ČTK

Na místech postižených povodní na Hranicku se už zapojili i vojáci. Jak řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro zdravotnictví Michael Fischer, vojáci pomáhají jak odstraňovat následky pohromy, tak jim předejít.

"V Hustopečích nad Bečvou, kde voda spláchla obrovské množství materiálu, už nyní pracuje část roty vojáků z Hlučína s nakladačem a nějakými transportními prostředky. V Bělotíně, kde je velký problém s hrází rybníka, která je narušená už od nočních dešťů, tak to hasiči pytlují a na místě je dalších 20 vojáků z roty z Chvalkovic."

Vojáci míří i do dalších postižených oblastí, vláda jich pro tyto účely vyčlenila až tisíc. Moravskoslezský kraj si jich ale nakonec vyžádal jen dvě stovky. Od zítřka budou pomáhat v Jeseníku nad Odrou, jedné z obcí na Novojičínsku, kde povodeň napáchala největší škody.

Druhý povodňový stupeň, pohotovost, platí od 21 hodin na čtyřech místech v povodí Odry. V Ostravě-Svinově se zvedla hladina Odry, ale řeka se nerozlila z břehů. Povodňová vlna postupuje směrem k Ostravě-Koblově, kde ale přes den hasiči vybudovali ochranou stěnu. Kulminace Odry v Ostravě se očekává až kolem půlnoci. Kromě Odry v Ostravě-Svinově platí druhý povodňový stupeň ještě na stejném toku v Bartošovicích na Novojičínsku a dále na Vidnávce ve Vidnavě a na Bělé v Mikulovicíh na Jesenicku.

Celkem 70 milionů korun uvolní Moravskoslezský kraj jako okamžitou pomoc obětem záplav. Obce nebo jednotlivci mohou peníze využít například na uhrazení nafty do odklízecí techniky a podobně. Současně míří na Novojičínsko také vládních 54 milionů korun. Podle hejtmana Jaroslava Palase to však stačit nebude.

Lidé, kteří jsou kvůli povodni v nouzi, mohou od státu okamžitě dostat až 47 tisíc korun. Podle ministerstva práce a sociálních věcí jsou zaměstnavatelé také povinní poskytnout pracovní volno těm svým zaměstnancům, kteří v pracovní době pomáhají jiným lidem či zachraňují majetek.

Za nynější záplavy může série letních bouřek, které i teď postupují přes naše území. Podle Štefana Handžáka z Českého hydrometeorologického ústavu je obtížné předvídat, kde by mohla přijít další pohroma a kde by se měli mít lidé na pozoru. Noc na pátek by ale měla být klidná - zvláště tam, kde hladiny rozvodněných řek už klesají, řekl Radiožurnálu.

"Na sledovaných tocích dochází většinou k poklesům nebo ke kolísání v povodích postižených zvýšenými stavy - to je Malše, Blanice, Bělá, Horní Opava a Bečva. K mírnému vzestupu stále dochází na Dolní Opavě, Odře a na Horní Lužnici," uvedl vpodvečer Štefan Handžák.

Večer by mohly řeky jít nahoru už jen na Šumavě. Odpoledne platil třetí stupeň povodňové aktivity na Blanici a Malši. Druhý stupeň povodňové aktivity hlásí říčky Stropnice, Bezdrevský potok a Zlatý potok.

Jak Radiožurnálu potvrdila mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová, na Vltavě je zatím klid - průtok vody se ale stále zvyšuje. "Na Vltavě není v tuto chvíli dosažen žádný stupeň povodňové aktivity, ale v pátek v průběhu dne bude dosažen první stupeň na dolním toku a v Praze."

Zítra se proto také uzavřou vrata na pražské říčce Čertovka. Uzavřeny budou i náplavky a zastaví se lodní doprava před a za Prahou. Vývoj situace by měli bedlivě sledovat i vodohospodáři na Dyji.

Večer vydali meteorologové výstrahu na hrozící silné bouřky s velmi nebezpečnými jevy v Pardubickém kraji, na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Ojediněle se mohou intenzivní bouřky objevit i na Blanensku. Místy by mohlo spadnout až 30 litrů vody na metr čtvereční. Lidé v těchto oblastech by měli i nadále počítat s možností rozvodnění menších toků.

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl dnes meteorolog Roman Volný z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě. Mluvil o tom, proč opět přišla velká voda, jestli se dala povodeň předpovědět a jestli může postihnout celé Česko. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Záplavy si už vyžádaly deset obětí
Třetí nejhorší povodně, vláda slíbila peníze
Moravu postihly záplavy, v Novém Jičíně si vyžádaly život jedné ženy
Záplavy budou hrozit na jihu Čech a severu Moravy do čtvrtka

Jana Zemanová, Marika Táborská, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme